Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Vypočujte si, ako autá za 50 rokov stíchli

Ford priniesol zaujímavé porovnanie hlučnosti áut a zároveň prezradil, akým detailom sa venuje, aby hluk potlačil.
Just How Much Quieter is a Hybrid Than the Cars of Yesterday? - YouTube
Ford

Čím tichšie auto, tým vyšší komfort na cestách a nejde pritom len o hluk od motora, ale aj od pneumatík a narážajúceho vzduchu na karosériu. Konštruktéri využívajú pri znižovaní hluku v kabíne tradične izolačné materiály, či úpravu aerodynamiky. Venujú sa však aj detailom ako perforácia kože, natiahnutej na sedadlách. Perforácia totiž zmenšuje hladkú plochu, namiesto odrážania zvuku ho potom povrch viac pohlcuje. Na spodnej časti vozidla vytvárajú aerodynamické ochranné kryty, ktoré izolujú kabínu od hluku z cesty a prúdiaceho vzduchu. Kanáliky, skryté pred okom posádky, slúžiace na vedenie elektroinštalácie a ďalších prvkov, zas musia byť čo najrovnejšie a najkratšie, aby sa zamedzilo prúdeniu vzduchu.

Inžinieri strávili viac ako dva roky pri vyhodnocovaní hlučnosti 70-tich rôznych pneumatík na rôznych povrchoch od asfaltu po mačacie hlavy, na suchu aj na mokrom a v rôznych rýchlostiach. Cieľom bolo nájsť správnu špecifikáciu, ktorá zníži hlučnosť na minimum a zároveň ponúkne vysoký komfort a priľnavosť na ceste. Jednou z najmodernjších technológií, využívaných v automobilovom priemysle, je "rušenie" hluku. Systém získava informácie o nežiadúcich nízko frekvenčných zvukoch v kabíne pomocou strategicky umiestnených mikrofónov. Následne audio systém vytvára protivlny, ktorými ruší nepríjemný hluk. Výsledkom je, že novej hybridnej Kuge pri jazde v elektrickom režime namerali hluk 52 dB(A), čo je porovnateľné s miernym dažďom.
Na obrázku je porovnaná hlučnosť jednotlivých áut s vecami ako mixér, budík, vysávač a umývačka riadu.

Rozdiel v hlučnosti áut dnes a pred 50-timi rokmi je obrovský. Pre porovnanie Ford Anglia z roku 1966 produkoval hluk 89 dB(A) pri rýchlosti 50 km/h na treťom prevodovom stupni. Ford Kuga plug in hybrid len 69 dB(A). Ľudia pritom vnímajú hluk ako dvojnásobne silnejší, keď ho zdvihnete o 10 decibelov. Nižšie prinášame tabuľku s nameranými hodnotami hluku jednotlivých vozidiel. Na začiatku článku je video, kde si hlučnosť jednotlivých áut môžete vypočuť.

Vozidlo                           dB(A)

1966 Ford Anglia        89 (89.4)

1970 Ford Cortina       81 (80.9)

1977 Ford Granada     83 (82.5)

1982 Ford Cortina       79 (78.5)

2000 Ford Mondeo      77 (77.3)

2020 Ford Kuga           69 (69.3)

Pokračovať v čítaní