Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

To najlepšie zo Ženevy 2020... ktorá sa nekonala

Autosalón v Ženeve sme tento rok nemohli zažiť. Zo strachu pred rozšírením epidémie koronavírusu švajčiarske úrady podujatie zrušili. Namierené tam však mali veľmi pekné kúsky. Pozrite si to najlepšie u nás.
To najlepšie zo Ženevy 2020... ktorá sa nekonala

Autosalón v Ženeve sme tento rok nemohli zažiť. Zo strachu pred rozšírením epidémie koronavírusu švajčiarske úrady podujatie zrušili. Namierené tam však mali veľmi pekné kúsky. Pozrite si to najlepšie u nás.

Autosalón v Ženeve je jedným z najdôležitejších podujatí pre motoristov v Európe. Jeho tohtoročné zrušenie pobúrilo mnohých fanúšikov miláčikov na štyroch kolesách. Desaťtisíce návštevníkov tak ostalo doma a novinky tohto roka si môžu pozrieť akurát z pohodlia domova. Podobne ako my. Aby vám však nič neušlo, pripravili sme pre vás krátky zoznam toho najfascinujúcejšieho, čo by sa tam bolo bývalo ukázalo, keby...

Hyundai Prophecy

Zmyselná športovosť. Presne tak opisuje spoločnosť Hyundai svoj nový koncept, v ktorom predstavuje dizajnovú stratégiu značky na najbližšie roky. Jeho unikátny dizajn spája mnohé prvky od konkurenčných výrobcov superšportov, najviditeľnejšie pravdepodobne Porsche. Spredu nám naopak svojimi hranatými svetlami pripomína autá z počítačových hier. Akrylový náter je priehľadný, a tak priamo odhaľuje štruktúry a materiály použité v koncepte. Viac sa o ňom dočítate TU.

Hyundai Prophecy (12 obrázkov v galérii)

Renault Morphoz

Tak tento koncept je skutočným úletom. Je ťažké spomenúť si na automobilku, ktorá niekedy prieniesla na autosalón skutočného transformera. Vlastne, ani Renault nakoniec nepriniesol. Ale iba pre koronu. Model Morphoz je opäť jedným z tých konceptov, ktorý predstavuje dizajnovú víziu značky do budúcnosti. Ale má jednu funkciu navyše. Dokáže meniť svoju dĺžku až o 40 centimetrov. V meste s ním ľahšie zaparkujete, v na diaľnici v ňom zas viac odnesiete. I keď je už dnes jasné, že automobilka pravdepodobne nikdy technológiu na operatívne zväčšovanie a skracovanie auta neprinesie do sériovej výroby, je zaujímavé vedieť, že technológie naozaj nemajú hraníc.

Renault Morphoz
Renault

Morgan Plus Four

Britský výrobca športových áut Morgan plánoval prísť do Ženevy s niečim, čo by ste na Brita úplne tipli. Predstavte si starodávny športiak z vojnových  alebo povojnových filmov. Model Plus Four tak úplne vyzerá, avšak zvnútra taký nie je. Poháňa ho moderný preplňovaný benzínový dvojliter od BMW so 190 kilowattmi. Povedzme si narovinu, toto je jedno z áut, za ktorým by sa na ulici určite otočil každý.

Morgan Plus Four
MorganBentley Mulliner Bacalar

Toto auto je stelesnením prehnanosti. Kabriolet Bentley je v porovnaní s týmto kúskom úplné nič. Predstavte si, že máte výkonný motor z Continentalu GT, ale s týmto dizajnom. Kvôli detailom na tomto aute vyrúbali strom starý 5000 rokov! A to Európska únia rieši iba emisie... S cenou 1,7 milióna EUR ide o exkluzívny kúsok.

Bentley Mulliner Bacalar
Bentley

Koenigsegg Gemera

Keby mali vymyslieť synonymum k pojmu "rýchly," pravdepodobne by sa iste zvažovalo aj nad použitím slovíčka Gemera. I keď nie na Slovensku, lebo u nás by to mohlo skončiť celkom vtipne. Ale naspäť k fascinujúcim faktom. Toto auto zrýchli z 0 na 100 km/h za 1,9 sekundy, jeho výkon sa meria v megawattoch a okrem toho všetkého má ešte aj klimatizáciu, palubnú wifi a plnohodnotné štyri sedadlá pre celú rodinu. To len tak, keby ste rozmýšľali nad výmenou vašej Octavie. Viac o aute si prečítate TU.

Koenigsegg Gemera
Koenigsegg Gemera (Koenigsegg)

Polestar Precept

Áno, Polestar je skutočne samostatná značka. Model Precept je konceptom ich budúceho športového elektomobilu. Spoločnosť, ktorá prepožičala svoje meno množstvu automobilov Volvo, sa už dlhšie snaží presadiť svoju samostatnosť. V mnohých ohľadoch je však značke podobná. Obe sú zo Škandinávie, potrpia si na bezpečnosť a obe sa snažia byť čo najviac priateľské k životnému prostrediu (na rozdiel od niektorých výrubcov stromov). Materiály v interiéri sú až z 80% recyklované. Viac o aute TU.

Polestar Precept
Polestar Precept (Polestar)

BMW i4

Väčšie je lepšie. Asi takto posmešne označujú ľudia neustále rastúce "obličky" prednej masky chladiča na vozidlách z Mníchova. Automobilka BMW jednoducho razí svoju vlastnú dizajnovú stratégiu podobne ako iní majoritní hráči nielen v automobilovom priemysle. Nejedenkrát sa stalo, že ľudia mali voči dizajnu predsudky a dnes ho milujú. Veľkosť prieduchov, ktoré sú elektromobilu prakticky nanič, zaskočila aj nás, no musíme povedať, že nám sa páči. Koncept má jednoduchý interiér a je úžasne presvetlený. Viac sa o ňom dočítate TU.

BMW i4 Concept
BMW i4 Concept (BMW)

Tagy

Pokračovať v čítaní