Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Taliansko zavádza povinný alarm, upozorňujúci na zabudnuté dieťa v aute

Autá v Taliansku musia mať zariadenie, upozorňujúce na zabudnuté dieťa v sedačke
Taliansko zavádza povinný alarm, upozorňujúci na zabudnuté dieťa v aute

Autá v Taliansku musia mať zariadenie, upozorňujúce na zabudnuté dieťa v sedačke

Rím 8. novembra (TASR) - Talianski motoristi musia vybaviť svoje auto výstražným zariadením, ktoré vodiča upozorní na prítomnosť dieťaťa vo vozidle. Cieľom tohto opatrenia, ktoré platí od štvrtka, je zabrániť úmrtiam detí v dôsledku prehriatia, keď na ne vodič auta zabudne. Ako uviedla agentúra AFP, Taliansko sa považuje za prvú krajinu v Európe, ktorá prijala takéto nariadenie.  Ministerstvo dopravy, ktoré o novej povinnosti pre vodičov informovalo, vo štvrtok uviedlo, že pri nákupe každého výstražného zariadenia poskytne dotáciu vo výške 30 eur. Vodičovi, ktorý takéto poplašné zariadenie vo vozidle nebude mať, hrozí v Taliansku pokuta od 81 do 326 eur.

Výstražný systém musí byť namontovaný na autosedačkách pre deti mladšie ako štyri roky a vodiča by mal upozorňovať na prítomnosť dieťaťa vibrujúcimi zvukovými a obrazovými signálmi, ktoré sú detekovateľné zvnútra a zvonka vozidla. Tieto zariadenia môžu byť tiež vybavené systémami na automatické odosielanie správ SMS alebo správ cez aplikáciu WhatsApp, či na aktivovanie telefónneho hovoru. Zákon bol v Taliansku prvýkrát predložený už vlani po tom, ako niekoľko detí zomrelo na prehriatie, keď zostali zabudnuté v prehriatych vozidlách. AFP pripomenula, že v Taliansku sa už päť či šesť rokov predávajú zariadenia, upozorňujúce vodiča na zabudnuté dieťa vo vozidle, ktoré sa aktivujú kľúčom do zapaľovania.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Tagy

Pokračovať v čítaní