http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Rok 2019: Rekordný predaj áut na Slovensku. Podiel naftových áut v Európe opäť klesol

Opäť sa darilo SUV vozidlám, podiel naftových áut stále klesá. Počet nových áut, registrovaných na Slovensku, dosiahol rekord.
Rok 2019: Rekordný predaj áut na Slovensku. Podiel naftových áut v Európe opäť klesol

Opäť sa darilo SUV vozidlám, podiel naftových áut stále klesá. Počet nových áut, registrovaných na Slovensku, dosiahol rekord.

Spoločnosť JATO zverejnila základné informácie o predaji áut na 27 európskych trhoch v roku 2019. V porovnaní s rokom 2018 stúpol celkový objem nových registrovaných áut o 1,1 % na 15,75 milióna, čo je najviac za posledných 12 rokov. Výrazný medziročný rast zaznamenalo Nemecko (+ 5%), Rumunsko (+ 22,9 %), Maďarsko (15,4 %), Grécko (+ 10,5 %) a Chorvátsko (+ 5,2 %). Slovensko zaznamenalo medziročný nárast o 3,5 %, čo znamená rekord v počte registrovaných nových áut.

Naďalej rastie registrácia elektrických áut (vrátane hybridov a plug in hybridov), ktoré majú 8 % podiel na všetkých registrovaných autách. Od roku 2014 neustále rastie podiel registrovaných benzínových áut. V uplynulom roku tvorili až 59 % zo všetkých registrovaných áut. Presne opačný trend majú vozidlá s naftovými motormi. Spôsobujú to nielen očakávané obmedzenia prevádzky naftových vozidiel, ale aj klesajúca ponuka, keď viaceré automobilky postupne prestávajú ponúkať naftové autá.

Najpredávanejším autom spomedzi hybridov a elektromobilov je Toyota Corolla. K rastu predaja však v Európe výrazne prispela Tesla Model 3.

Z pohľadu kategórie áut sa mix predaných vozidiel výrazne nezmenil. Najsilnejšie zastúpenie medzi novoregistrovanými autami mali SUV, ktoré ešte upevnili svoju dominanciu. Na ich úkor trpia najmä praktické vozidlá kategórie MPV. Automobilky ich postupne nahrádzajú crossovermi, prípadne menia ich dizajn, aby sa viac podobali na crossover. Príkladom je Honda Jazz, ktorej nastávajúca generácia prichádza aj vo verzii Crosstar so zdvihnutým podvozkom.

Na záver ešte pridávame tabuľku s poradím automobiliek a jednotlivých modelov podľa počtu predaných kusov v Európe.

Tagy

Pokračovať v čítaní