Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Prezúvanie počas korony: Servisy otvorené, dojazďovať by ste nemali

Počas núdzového stavu jazdíme zriedkavejšie. Napriek tomu je vhodné prezuť pneumatiky.
Prezúvanie počas korony: Servisy otvorené, dojazďovať by ste nemali Foto: MikesPhotos Pixabay

Až 95% slovenských vodičov prezúva pneumatiky. Zvyšných 5% sa rozhodne pre „dojazdenie“ starej gumy. Štatistiku zverejnil Continental.

Čas prezúvania už prišiel. Teploty stále rastú a ľudia, i keď jazdia menej, stále jazdia. Výhody a nevýhody jazdenia na zimných pneumatikách počas letných mesiacov sú každoročnou témou. Prezuť alebo dojazdiť? To je otázka, ktorú si kladú tí, čo majú dezén svojej zimnej gumy tesne pod zimnou zákonnou hranicou 3 mm.

Tá pre jazdu v lete je totiž iba 1,6 mm, a to znamená, že zimné gumy, nevhodné pre jazdu v zime, ešte možno „dojazdiť“ v priebehu letných mesiacov. Toto pravidlo však môže byť nebezpečné.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, treba mať na pamäti pravidlo 80%, ktoré hovorí o tom, že zimná zmes má v lete iba 80% svojej funkcionality. Inými slovami pri bežnej jazde môže byť rozdiel citeľný, ale nie zásadný. Faktom ostáva, že človek uvidí väčšinou rozdiel až vtedy, keď ide do tuhého. Potom už nie je cesty späť. Ak sa teda rozhodnete pre „dojazďovanie,“ určite tomu prispôsobte aj svoju jazdu a štýl brzdenia. Nezabúdajte tiež častejšie kontrolovať tlak v pneumatike a samotný dezén a kvalitu gumy. V teple sa totiž zimná pneumatika opotrebováva rýchlejšie. V letných mesiacoch je na ceste vidno viacero prípadov, kedy vodiči „dojazďujú“ staré pneumatiky a ich guma sa buď kompletne vyšúcha, alebo sa doslova rozsype na ceste.

Prezuť samozrejme môžete aj doma. Z dlhodobého hľadiska ale odporúčame ísť si čím skôr vyvážiť kolesá. A to najmä pred dlhšou cestou. Nevyvážené disky môžu skracovať životnosť mechanických častí riadenia. Napriek núdzovému stavu, ktorý v dôsledku korona vírusu stále na Slovensku platí, sú pneuservisy v prevádzke a navštíviť ich môžete aj vy. Bude akurát potrebné dodržiavať prísnejšie hygienické predpisy.

Pokračovať v čítaní