Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Policajti už nebudú kontrolovať dátum spotreby autolekárničiek

Dobrá správa pre motoristov. Doba platnosti na autolekárničkách sa už nebude kontrolovať ani v rámci pravidelnej technickej kontroly vozidla.
Policajti už nebudú kontrolovať dátum spotreby autolekárničiek

Dobrá správa pre motoristov. Doba platnosti na autolekárničkách sa už nebude kontrolovať ani v rámci pravidelnej technickej kontroly vozidla.

Bratislava 7. októbra (TASR) - Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) podpísal novelu vyhlášky o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Touto novelou sa v rámci povinnej výbavy vozidiel mení doba exspirácie lekárničiek tak, aby mohli byť vo vozidlách aj po dátume spotreby. Doba platnosti na autolekárničkách sa už teda nebude kontrolovať ani v rámci pravidelnej technickej kontroly vozidla, uviedlo v pondelok Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. "Touto zmenou sme chceli vyjsť v ústrety vodičom, ktorí boli nútení pravidelne obmieňať autolekárničky pre dobu trvania ich platnosti, hoci dnešné zloženie autolekárničky si takéto časté obmeny nevyžadovalo. Podľa nových pravidiel sa nebude prihliadať na samotnú dobu exspirácie, a to do momentu, pokiaľ z nej vodič niečo nepoužije," povedal Érsek. 

Obsahu lekárničky sa zmena vyhlášky nedotkla a jej povinnou súčasťou zostala aj karta prvej pomoci. Obsah lekárničky musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie byť znečistený alebo inak znehodnotený. Lekárnička by mala byť uložená tak, aby na ňu nedopadalo priame slnečné žiarenie. Úložný priestor lekárničky musí byť suchý a čistý a musí byť ľahko prístupný. V osobných vozidlách je ideálnym miestom kufor vozidla, kde nedochádza k žiadnej zmene. Lekárnička v autobusoch sa podľa novej úpravy umiestňuje na označenom a prístupnom mieste v priestore vozidla, určenom pre cestujúcich.

Komentár redakcie: Krok ministerstva oceňujeme. Lekárnička po dátume spotreby bola len prostriedkom na vyberanie pokút. Oveľa dôležitejšia je schopnosť účastníkov premávky poskytnúť základnú prvú pomoc.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Tagy

Pokračovať v čítaní