http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Pneumatika budúcnosti: Vodiči od nej chcú najmä nižšiu spotrebu

Prieskum spoločnosti Continental ukázal, aké vlastnosti od pneumatiky budúcnosti očakávajú vodiči. Rôzne vekové skupiny majú rôzne požiadavky.
Pneumatika budúcnosti: Vodiči od nej chcú najmä nižšiu spotrebu

Prieskum spoločnosti Continental ukázal, aké vlastnosti od pneumatiky budúcnosti očakávajú vodiči. Rôzne vekové skupiny majú rôzne požiadavky.

Technologické trendy, ako napríklad elektrické kolobežky, sociálne fenomény ako aktuálny „flight shame“ (obmedzovanie leteckej dopravy), dlhodobé témy, ako sú napríklad alternatívne hnacie systémy a automatizovaná alebo autonómna jazda automobilu – to všetko vykresľuje, ako sa mobilita neustále vyvíja. To priviedlo technologickú spoločnosť Continental a inštitút pre výskum trhu Forsa k spoločnému prieskumu: čo vodiči očakávajú, okrem maximálnej bezpečnosti, od automobilovej pneumatiky budúcnosti. Reprezentatívneho prieskumu sa v novembri 2019 zúčastnilo viac ako 1000 vodičov. Výsledok? Pre vyše 40 % respondentov bolo najdôležitejším aspektom, že pneumatiky v budúcnosti by mali zabezpečovať ešte vyššiu úsporu paliva. Druhé miesto obsadila odolnosť voči defektom.

Ako prezradil prieskum, odpovede sa líšia medzi jednotlivými vekovými skupinami: Pre ľudí vo veku 18 – 29 rokov bola napríklad odolnosť pneumatík voči prepichnutiu najdôležitejším faktorom. Túžba po energeticky efektívnej pneumatike bola najsilnejšia medzi 45 ‑ 59-ročnými, zatiaľ čo trvalá udržateľnosť materiálov a výroby bola najvyššou prioritou pre osoby vo veku 30 ‑ 44 rokov.

Anketa kládla otázky aj ohľadom cien pneumatík v budúcnosti, výsledok nebol prekvapivý: 92 % respondentov vyhodnotilo pomer cena/výkon ako dôležitý. Zároveň sa 75 % vodičov vyjadrilo, že nižší valivý odpor a súvisiaci pokles v spotrebe paliva je pre nich dôležitý. Pneumatika, ktorá je optimalizovaná z hľadiska valivého odporu a dojazdu má samozrejmý pozitívny dopad na celkové náklady prevádzky vozidla.

„Spotrebitelia, ktorí majú špeciálne požiadavky, by mali venovať pozornosť európskym štítkom na pneumatikách,“ vysvetľuje Andreas Schlenke, inžinier pre vývoj pneumatík v spoločnosti Continental. „Hodnotenie A pre valivý odpor vám napovie, že pneumatika využíva valivú energiu veľmi efektívnym spôsobom. A ak má hodnotenie A aj pre mokré brzdenie, viete, že si kupujete veľmi bezpečnú pneumatiku. Spoločenská diskusia o mobilite budúcnosti bude mať určite vplyv aj na budúcnosť automobilových pneumatík,” hovorí ďalej Schlenke.

Tagy

Pokračovať v čítaní