Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Parkovanie Petržalka: Všetko, čo potrebujete vedieť o novom systéme

Prvého novembra spustila mestská časť Bratislava Petržalka nové pravidlá parkovacej politiky. Nerezidenti budú platiť, domáci sa musia registrovať. Prečítajte si všetko dôležité o parkovaní v Petržalke.
Parkovanie Petržalka: Všetko, čo potrebujete vedieť o novom systéme

Prvého novembra spustila mestská časť Bratislava Petržalka nové pravidlá parkovacej politiky. Nerezidenti budú platiť, domáci sa musia registrovať. Prečítajte si všetko dôležité o parkovaní v Petržalke.

Nový Petržalský Parkovací Systém spustila mestská časť iba pred pár dňami. Od 1.11. platí politika, v rámci ktorej Petržalka rozlišuje rezidentov s trvalým pobytom na jej území a ľudí, ktorí sa v mestskej časti iba zdržiavajú.

Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia č. 13/2019 tak budú môcť obyvatelia s trvalým pobytom parkovať na parkoviskách, ale aj parkovacích miestach, úplne bezplatne počas celého dňa. Nerezidenti si za parkovanie zaplatia v noci medzi osemnástou a ôsmou hodinou.

Rezidenti

Podmienkou bezplatného parkovania pre rezidentov je však registrácia do systému parkovania, ktorú môžete urobiť TU. V systéme je momentálne zaregistrovaných okolo 15 tisíc áut. Petržalka okrem povinnej registrácie spustila aj dobrovoľnú aplikáciu URBI, ktorá poskytuje rôzne dodatočné služby. Dokážete cez ňu napríklad upravovať svoje údaje, spravovať svoje autá, ale predovšetkým hľadať parkoviská.

Nerezidenti

Z aplikácie budú najviac profitovať nerezidenti, ktorým dokáže ušetriť slušnú kopu peňazí. Oficiálna parkovacia politika je nastavená tak, že tarifný poplatok 1 euro na hodinu sa platí nonstop. Na rozdiel od parkovania v Starom meste, ktoré je spoplatnené iba počas 8 hodinového bloku od 8:00 do 16:00, v Petržalke si zaplatíte za každú jednu hodinu státia. Ak však máte nainštalovanú aplikáciu, dostanete k nej aj parkovanie zdarma. Bezplatne budete môcť ako nerezident odstaviť svoje auto cez pracovný deň medzi 8:00 a 18:00 a cez víkend parkujete tiež zadarmo, a to od piatku od 18:00 až do nedele 18:00.

Parkovanie Petrzalka
Zdroj: David Dejvo Schun

Trvalý pobyt v Petržalke

Mestská časť Bratislava - Petržalka odporúča, ak ste "prechodným" obyvateľom Petržalky, zmeniť si trvalý pobyt čo najskôr. V prípade, ak sa nachádzate v prenájme alebo si nemôžete zriadiť trvalý pobyt z iného dôvodu, existujú rôzne spoločnosti, ktoré vám v Petržalke nahlásia tzv. administratívny trvalý pobyt. Službu ponúka aj samotná mestská časť. Nesmiete však zabudnúť, že pri tejto zmene je nutné vymeniť aj občiansky a technický preukaz.

Spôsob platenia

Pri platení za parkovanie v Petržalke odporúčame jednoznačne používanie aplikácie URBI. Vďaka nej budete ako nerezident parkovať počas dňa a vo veľkej časti víkendu zadarmo. Druhou možnosťou je platba pomocou SMS. Podobne ako pri parkovaní v centre, aj tu posielate krátku SMS na číslo 2200. Formát pre SMS je B5(medzera)AX(medzera)EČV. Počet hodín, počas ktorých chcete parkovať, uvediete namiesto písmena X. Maximálny počet hodín pre platbu pomocou SMS je 14. Ak by ste teda chceli parkovať 5 hodín a vaše EČV by bolo BA123AB, parkovacia SMS na číslo 2200 bude znieť B5(medzera)A5(medzera)BA123AB.

Ktorých miest sa parkovanie týka

Parkovanie podliehajúce povinnej úhrade sa týka parkovacích miest vyznačených modrou farbou. Zo začiatku pôjde výlučne o parkoviská, neskôr sa k nim pridá aj pozdĺžne státie na uliciach. Platené parkovanie sa momentálne týka častí Dvory a Lúky. Mapy modrých zón ku dňu spustenia systému nájdete TU. Najaktuálnejšie mapy sa budú nachádzať vždy v aplikácií URBI.

Koho sa platené parkovanie netýka

Povinnej platbe za parkovanie nepodliehajú držitelia modrých ZŤP preukazov, teda občania, ktorí sú na individuálnu dopravu odkázaní. Polícia v poslednej dobe podniká "hromadné útoky" na falšovateľov takýchto preukazov. Jeho domácu výrobu určite neodporúčame.

Tagy

Pokračovať v čítaní