Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Najnebezpečnejšie mosty sveta 2: Sedemmíľový most na Floride

V novej sérií portálu Auto.sk sa pozrieme na tie najnebezpečnejšie mosty na svete. Tento most je taký dlhý, že jeho koniec jednoducho nevidíte. A úprimne... Tá konštrukcia vyzerá skôr ako lávka cez mŕtve rameno Dunaja.
Najnebezpečnejšie mosty sveta 2: Sedemmíľový most na Floride

V novej sérií portálu Auto.sk sa pozrieme na tie najnebezpečnejšie mosty na svete. Tento most je taký dlhý, že jeho koniec jednoducho nevidíte. A úprimne... Tá konštrukcia vyzerá skôr ako lávka cez mŕtve rameno Dunaja.

Málokto by čakal, že jeden z najnebezpečnejších mostov sveta bude práve v tak civilizovanej krajine, akou je USA. Ak aj by aj mal byť v USA, čakali by sme ho skôr niekde vo vnútrozemí. Seven Mile Bridge, alebo Sedemmíľový most, je však v jednom z najznámejších štátov, ktorý ročne navštívia milióny turistov. Na Floride.

Seven Mile Bridge
Zdroj: Facebook

I keď názov môže trochu zavádzať, most je naozaj dlhý takmer sedem míľ. Meria takmer 11 kilometrov a spája tamojšie ostrovčeky Florida Keys roztrúsené južne od Miami. Tieto ostrovy sú relatívne blízko pri sebe, a tak sa úradom oplatilo postaviť Overseas Highway, teda diaľnicu ponad more. Jedinou výnimkou sú ostrovy Little Duck Key a Knights Key, kvôli ktorým však plán prepojiť všetky ostrovy s pevninou neplánovali zavrhnúť.

Seven Mile Bridges
Starý Sedemmíľový most prechádzal aj cez Pigeon Key, na ktorom sa nachádza výskumné centrum. Zdroj: Wikipedia

Ponad pokojné more sa dnes rozpínajú dva mosty. Ten starší fungoval od roku 1912. Dnes slúži cyklistom a chodcom pod menom Florida Keys Overseas Heritage Trail. Z jedného ostrovu na druhý sa s ním však nedostanete, pretože niektoré jeho časti museli byť zbúrané pre prejazd lodí. Zaujímavosťou tohto staršieho mosta je, že si žije absolútne vlastným životom. Či je jeho používanie bezpečné alebo nie, to je na zvážení úradov. Nájdete na ňom však napríklad aj rastliny, ktoré vyrastajú priamo z betónu. Američania dokonca zašli tak ďaleko, že si ich aj pomenovali. Strom sa volá Fred a krík je Donna.

Florida Keys Overseas Heritage Trail
Strom Fred (vľavo), krík Donna (vpravo). Zdroj: Google Maps

Druhý, podstatne modernejší most, by ste rozlíšili iba tým, že sa oňho viac starajú. Je na úplne rovnakom princípe, vyzerá ako predĺžené mólo. Keď si predstavíme, aké veľké konštrukcie museli naši stavbári vytvárať ponad obyčajný Dunaj, je celkom vtipné pozorovať, že cez more v Spojených štátoch vedie jedenásť kilometrov dlhá lávka z móla. Nehovoriac o tom, že morské dno je v tejto oblasti mäkké, a teda aj cesta postupom času "zhrboľatela." Američania však vravia, že ide o pokojný morský úsek, a tak tam vysoké vlny a prípadné spláchnutie auta do vody pravdepodobne nehrozia. I keď v zlom počasí by sme to naozaj nechceli riskovať.

Tagy

Pokračovať v čítaní