Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Mercedes predviedol svoje špičkové modely zákazníkom na Slovakia ringu

Mercedes nám v rámci akcie Star Experience Roadshow predviedol aj športové AMG GT, či terénnu legendu triedy G. Akcia, určená v prvom rade zákazníkom, je vhodná skôr pre vodičov, ktorí nemajú skúsenosti s okruhmi a terénom, ale radi k nim privoňajú.
Mercedes predviedol svoje špičkové modely zákazníkom na Slovakia ringu

Mercedes nám v rámci akcie Star Experience Roadshow predviedol aj športové AMG GT, či terénnu legendu triedy G. Akcia, určená v prvom rade zákazníkom, je vhodná skôr pre vodičov, ktorí nemajú skúsenosti s okruhmi a terénom, ale radi k nim privoňajú.

Mercedes-Benz Star Experience Roadshow je už tradičným podujatím, ktoré nemecká automobilka organizuje pre svojich zákazníkov. V rámci európskeho turné sa Mercedes zastavil aj na Slovakia ringu, predviedol svoje vozidlá na okruhu, v teréne, no nezabudol ani na bezpečnostné systémy. V nasledujúcich riadkoch priblížime, ako podobné podujatie prebieha.

Rozcvička

Pre mnohých fanúšikov a majiteľov Mercedesu bolo určite zážitkom zviesť sa na športovom modeli AMG GT a terénnej triede G. Stretnutie však nebolo o rýchlej jazde, ani o zdolávaní ťažkého terénu. Ako rozcvička nám poslúžilo niekoľkonásobné absolvovanie vyhýbacieho manévru, spojené s núdzovým brzdením. Na prvý pohľad aj jednoduchá vec ako maximálne brzdenie môže robiť problém a inštruktor musel neraz upozorniť vodičov na potrebu silnejšie kopnúť do brzdového pedála.

AMG

Marek Neumahr

Pol hodina, strávená za volantom rôznych AMG modelov na čele s AMG GT, bola skôr o nasávaní zážitkov zo samotných áut, nie z jazdy. Rôzna úroveň šoférov a kladený dôraz na bezpečnosť znamenal vo výsledku pokojnú jazdu za inštruktorom v kolóne. Situáciu sme predpokladali, a tak sme hneď radšej sadli do jedného zo slabších áut. V ňom sa dostavil aspoň aký-taký pocit z rýchlosti. Vo vysnívanom AMG GT bola jazda vyslovene výletná.

Mercedes-Benz Star Experience Roadshow 2019 (1) (18 obrázkov v galérii)

Off road

Marek Neumahr

V treťom kole nás čakala off roadová sekcia, v rámci ktorej sme sadli do dnes už legendárneho "Géčka", druhé husle popri ňom hral pickup triedy X, modely GLC a GLE. Géčko predviedlo šplhanie sa strmým kopcom, následný zjazd, kríženie náprav (viď. foto vyššie) a prejazd prekážky s bočným náklonom. Rovnaké disciplíny, ale na trochu ľahších prekážkach, absolvovali aj ostatné autá. Šoférom s menšími skúsenosťami s terénom mohli prekážky zdvihnúť adrenalín, naopak skúsený "off roadista" by ich zvládol bez povšimnutia.

Mercedes-Benz Star Experience Roadshow 2019 - off road (17 obrázkov v galérii)

Asistenčné systémy

Marek Neumahr

V poslednom kole sme prijali pozíciu spolujazdca a sledovali sme prácu inštruktora a asistenčných systémov. Vozidlo najskôr efektne zabrzdilo pred maketou chodca, ktorá mu náhle "vošla" do cesty. Následne nám inštruktor predviedol funkciu automatického núdzového brzdenia pred prekážkou - maketou auta. Ak vodič na nebezpečnú situáciu nezareagoval, tak vozidlo dokázalo samostatne zabrzdiť a pri našej rýchlosti aj úplne zabrániť nehode. V druhom scenári zareagovalo auto rovnako prudkým brzdením, ale vodič zrazu zareagoval, prebral kontrolu výrazným vybočením do vedľajšieho pruhu. V tom momente auto prestalo brzdiť a prenechalo riešenie nebezpečnej situácie vodičovi, ktorý má nadradenú pozíciu nad technikou.

Akcie ako Mercedes-Benz Star Experience Roadshow majú svoj význam smerom k fanúšikom a majiteľom áut. Vhodné sú skôr pre vodičov, ktorí nemajú skúsenosti s okruhmi a terénom, ale radi k nim privoňajú. Cvičenia, ako vyhýbacie manévre, im navyše pomôžu zlepšiť reakcie v krízových situáciách.

Tagy

Pokračovať v čítaní