http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Krátky motoristický slovník

Viete, aký je rozdiel medzi MPV a Crossoverom? Alebo medzi SUV a SAV? Prinášame vám krátky slovník motoristického jazyka, ktorý budeme postupne dopĺňať. Vďaka nám už pri rozhovore s petrolheadmi nebudete piate koleso.
Krátky motoristický slovník

Viete, aký je rozdiel medzi MPV a Crossoverom? Alebo medzi SUV a SAV? Prinášame vám krátky slovník motoristického jazyka, ktorý budeme postupne dopĺňať. Vďaka nám už pri rozhovore s petrolheadmi nebudete piate koleso.

Náš slovník sa bude časom rozrastať ak v ňom chcete vyhľadávať, jednoducho stlačte Ctrl+F a vpisujte hľadaný výraz priamo do funkcie Vyhľadať vášho internetového prehliadača.

Máte nejaký tip na cudzí pojem? Napíšte nám na náš Facebook.

SegmentAutomobily sú rozdelené do segmentov podľa svojich veľkostí a určenia. Presne štandardizované rozdelenie v Európe neexistuje, ale v princípe platí, že písmeno A označuje najmenšie auto a písmeno F zase najväčšie a najuxusnejšie. Potom ešte existuje segment J (SUV a Offroady), M (MPV) a S (športové autá)  
SUVSport Utility Vehicle v sebe spája prvky osobného a terénneho auta. Jeho hlavnou výhodou v premávke je väčší rozhľad. Jeho nevýhodou sú spravidla veľké rozmery. SUV si nemožno zamienať s terénnym vozidlom. I keď jeho miera zvládnutia náročnejších terénov je vyššia v porovnaní s osobným autom, nie je určené do ťažkého terénu.
SAVSports Activity Vehicle je v princípe to isté ako SUV. Ak sa stretnete s pojmom SAV, spravidla pôjde o vozy značky BMW.
JeepJeep alebo džíp je nesprávne označenie terénneho auta alebo SUV. Všetci dobre vieme, že Jeep nie je názov karosérie, ale iba značka, ktorá sa výrobou takýchto áut preslávila.
MPVMulti Purpose Vehicle je rečou klasikov prostý minivan. Auto, ktoré je dostatočne veľké na to, aby odviezlo početnú rodinu alebo novú chladničku, no dostatočne malé na to, aby ste ho mohli nazývať dodávka či mikrobus. Najpopulárnejšie ikony tejto kategórie sú Renault Espace a Volkswagen T1 (Hipisácka dodávka).
CrossoverAk vezmete MPV a SUV a spojíte ich dokopy, vyjde vám Crossover (alebo CUV). Svetlá výška a pohon všetkých kolies pochádzajú z SUV, interiér a spôsob riadenia z MPV. Ak sa teda nebudete vedieť rozhodnúť, na ktoré z dvoch sa vám auto podobá, nazvite ho jednoducho crossover.
PHEVPlug-in Hybrid Electric Vehicle (alebo PHV) je auto, ktoré prešlo vyššou formou elektrifikácie, no stále sa spolieha na svoj (väčšinou) benzínový agregát. Rozdiel medzi Mild Hybridnou a Plug-in Hybridnou technológiou je ten, že PHEV dokážete strčiť do zástrčky.
RSOznačenie mnohých športových verzií rôznych značiek mať viacero prekladov, no s rovnakým významom. Ak sa nachádza na nemeckom aute, jednoznačne pôjde o Rennsport. Ak na inom, pravdepodobne je skôr použitý anglický ekvivalent Race Sport. Azda jedinou výnimkou je Megane RS, v ktorom skratka znamená Renault Sport.
FRSkratka španielskeho Seatu opäť označuje autá so športovými prvkami. Pri skratke FR nemusí ísť priamo o športové verzie auta, no zaiste sa na ňom budú nachádzať športové prvky karosérie. Za písmenami v skratke stojí pojem Formule Racing.
I4Tento pojem v bežnej reči asi nezačujete. Môže sa však nachádzať v rôznych cudzojazyčných textoch. Inline four je skratka pre označenie radového štvorvalca. To je motor, ktorý má pod svojou kapotou väčšina motoristov. Štyri valce sú vybrúsené do bloku motora pekne za sebou.

Tagy

Pokračovať v čítaní