Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Koronavírus tlačí ceny palív nadol

Bolo by veľmi cynické tvrdiť, že najmedializovanejšie ochorenie poslednej doby môže mať aj pozitívne dopady. Cena palív však skutočne ide nadol.
Koronavírus tlačí ceny palív nadol

Bolo by veľmi cynické tvrdiť, že najmedializovanejšie ochorenie poslednej doby môže mať aj pozitívne dopady. Cena palív však skutočne ide nadol.

Koronavírus je azda najvyhľadávanejšie slovo posledných dní. Mnohé médiá, ale aj úrady poukazujú na fakt, že minimálne v Európe má panika okolo ochorenia tragickejšie dopady na človeka ako samotné ochorenie. Aspoň zatiaľ. Práve tá pravdepodobne stojí azda za jediným efektom koronavírusu, ktorý by sme mohli s istou dávkou cynizmu označiť za pozitívny. Lacnejšie palivá.

Cena ropy Brent sa včera dostala na svoje štvorročné minimum a ropa WTI na najnižšiu úroveň za posledných 11 rokov. Na poklese jej ceny sa výrazne zapísal znížený dopyt po rope práve z dôvodu obáv pred ekonomickou situáciou v najbližších dňoch a týždňoch v súvislosti s koronavírusom.

Týždenný pokles (24.2.2020 - 1.3.2020)Najhoršie od
Brent14%1/2016
WTI16%12/2008

Zdroj: TASR

Mnohé čínske, ale aj iné továrne zastavili či obmedzili výrobu, a tak sa menej nielen vyrába, ale aj vyváža. Ľudia menej nakupujú a jazdia, pretože trávia viac času doma. I keď ide o veľmi zjednodušený obraz mechanizmu, všetky tieto faktory spôsobili, že ropy sa jednoducho nakupuje menej, no výroba zatiaľ výraznejšie neklesala. Klesá teda cena. Podľa Štatistického úradu  sa aj u nás aktuálna cena PHM nachádza v klesajúcom trende už niekoľko týždňov. Najvýraznejší pokles zaznamenala nafta.

95 Natural98 NaturalNafta
1,291 € (-1,70%)1,464 € (-2,05%)1,187 € (-3,54%)

Zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky (za týždeň 3.2.2020 - 9.2.2020)

TASR však upozorňuje, že takýto pokles cien už nemusí vydržať dlho. Podľa analytikov sú totiž teraz na programe rokovania zoskupenia OPEC a OPEC+, ktoré plánujú drastické znižovanie objemu vyťaženej ropy. Čo by zákonite zdvihlo cenu nahor. Pôvodný plán znížiť ťažbu ropy v druhom štvrťroku o 600 000 barelov denne sa tak môže vyšplhať na denný pokles až o 1 milión barelov. O všetkom zoskupenia rozhodnú 5. a 6. marca vo Viedni.

Tagy

Pokračovať v čítaní