Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Jazda v strednom pruhu nie je len problémom Slovenska. Bojujú s ním aj v Británii

Briti podľa prieskumu tiež obľubujú bezdôvodnú jazdu v strednom pruhu. S podobnými výhovorkami pre takúto jazdu sa stretávame aj u nás.
Jazda v strednom pruhu nie je len problémom Slovenska. Bojujú s ním aj v Británii

Briti podľa prieskumu tiež obľubujú bezdôvodnú jazdu v strednom pruhu. S podobnými výhovorkami pre takúto jazdu sa stretávame aj u nás.

Neodôvodnená jazda v strednom pruhu nie je problémom len na Slovensku. Podobné osobné skúsenosti máme z Maďarska a rovnaké porušenie predpisov rieši aj britská polícia. Ukazuje to nedávno zverejnené video policajtov z mesta Surrey. Na trojpruhovej ceste sa vodička okamžite zaradila do stredného pruhu a pokračovala v ňom bez zjavného dôvodu. Polícia ju sledovala niečo vyše minúty a následne ju zastavila na bezpečnom mieste. Motoristi v Británii za takýto priestupok môžu dostať pokutu do výšky 100 libier a tri trestné body.

Podľa prieskumu Direct Line Car Insurance uvádzajú vodiči ako dôvod pre jazdu v strednom pruhu niekoľko výhovoriek. Najčastejšou je, že budú musieť neskôr predbiehať nákladné vozidlá, alebo iné pomalé autá. Tento dôvod uviedlo až 43 % opýtaných motoristov. Až 22 % sa cíti v strednom pruhu bezpečnejšie a 6 % uviedlo ako dôvod jazdy v strede, že nik v strednom pruhu momentálne nie je. Často sa na Slovensku stretávame s názorom, že ak idem maximálnou dovolenou rýchlosťou, tak by ma nik nemal predbiehať. Takýto dôvod pre jazdu v strednom pruhu malo aj 11 % Britov. 

Ďalší prieskum Direct Line Car Insurance ukázal, koľko vodičov jazdí v strednom pruhu, keď je voľný vedľajší pruh. Najhoršie dopadli Londýnčania. Až 65 % z nich jazdí bezdôvodne v strednom pruhu a iba 41 % vie, že takáto jazda nie je v súlade s predpismi. Najlepšie dopadol juhovýchod krajiny, kde "len" 32 % šoférov jazdí zbytočne v strednom pruhu a 57 % vie, že sa jedná o dopravný priestupok. Celý prieskum aj s tabuľkami nájdete na stránke Directlinegroup.

Na Slovensku sa s jazdou v strednom pruhu stretávame často na stále nedostavanom úseku diaľnice D1 medzi Bratislavou a Trnavou. Staršie video, zverejnené na Facebooku polície, ukazuje, že aj na Slovensku policajti takýchto vodičov pokutujú. Presnú štatistiku nepoznáme, ale za prvých desať mesiacov roku 2017 udelila polícia o 900 pokút za takúto jazdu viac v porovnaní s celým rokom 2016.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Tagy

Pokračovať v čítaní