Autosuv.sk

Ostatné

Jarná údržba: Zima pomaly končí, dostaňte svoje auto do formy

Zima je zaťažkávacia skúška pre mnohé komponenty vo vašom miláčikovi. Prečítajte si, čo by ste určite nemali vynechať počas vašej jarnej údržby.
Jarná údržba: Zima pomaly končí, dostaňte svoje auto do formy

Slovensko sa pomaly ale isto otepľuje. Zimné mesiace už sú za nami a s nimi aj zaťažkávacia skúška pre mnohé komponenty vo vašom miláčikovi. Prečítajte si naše tipy, ktoré by ste určite nemali vynechať počas vašej jarnej údržby.

Tip 1: Čistota, pol života

Lak síce priamo neovplyvňuje funkčnosť auta, ale z dlhodobého hľadiska je jeho kvalita veľmi dôležitá. Na jednej strane vďaka nemu vaše auto vyzerá dobre, no predovšetkým chráni karosériu. Poškodený lak môže skôr, či neskôr viesť k hrdzaveniu. Soľ na zimných cestách celé riziko zväčšuje. Je preto potrebné svoje auto dôkladne umyť. Nestačí, ak ho opláchnete. Venujte mu minimálne celý jeden čistiaci program, ktorý zahŕňa okrem umývania laku aj čistenie podvozku a ošetrenie voskom. Práve ten totiž na vašom laku vytvorí vrstvu, ktorá poskytuje dodatočnú ochranu. Je dôležité, aby sa umylo všetko, čo môže dochádzať ku kontaktu so snehom vrátane zavesenia kolies, bŕzd a pruženia. Čím čistejšie, tým lepšie.

zdroj: Giphy.com

Tip 2: Skontrolujte gumu

Vplyvom soli, náporu chladu, ale aj samotného používania môže prísť k degradovaniu gumy. Skontrolujte si preto vaše pneumatiky. Ak sa na ich stenách objavujú malé praskliny, ďalšiu sezónu by ste ich už nemali použiť. Skontrolovať treba tiež iné gumené prvky, ako sú napríklad stierače. Tie sa častým zimným stieraním čohokoľvek iného, len nie vody, môžu veľmi jednoducho opotrebovať alebo úplne zničiť. V prípade kabrioletov používaných ako celoročné vozidlá odporúčame skontrolovať aj tesnenie strechy.

Tip 3: Aby nekvaplo vedľa

Ďalšia rada nesúvisí so zimou, ale s motorizmom celkovo. Hladinu kvapalín by ste mali kontrolovať na pravidelnej báze, no po zime obzvlášť. Dokážete tak predčasne odhaliť napríklad praskliny alebo chybné tesnenia v brzdách, chladiacom obehu, ostrekovačoch, riadení alebo v mazaní. Všetky hladiny náplní s výnimkou tej do ostrekovačov by mali ostať konštantné. Malé výkyvy môžu súvisieť s výkyvom teplôt a zmenou objemu kvapaliny. Ak by ste však zbadali ráznejší pokles, mali by ste hľadať príčinu.

Tip 4: Nech viete ubrzdiť aj na jar

Kontrola bŕzd je niečo, čo by ste určite nemali podceniť. I keď v zime jazdia ľudia spravidla pokojnejšie, existujú iné faktory, ktoré brzdám ubližujú. Jedným z nich je napríklad aj spomínaná soľ. Určite si preverte hrúbku a stav vašich brzdových doštičiek. Pokiaľ vám od zimy brzdy pískajú, navštívte radšej servis.

Tip 5: Nech sa všetko točí, ako má

Kontrolu motora pravdepodobne nevykonáte sami. O čo sa však pokúsiť môžete, je optická kontrola remeňov. Pokiaľ ste postupovali podľa nášho článku, gumu vonku ste už iste skontrolovali. Vo väčšine dnešných automobilov však zohráva guma podstatnú úlohu aj priamo v motore. Okrem zvláštnych zvukov alebo nepravidelností sa zamerajte aj na stav rozvodov. Zvetrané remene sa oveľa radšej trhajú a môžu zapríčiniť "odpis" motora.

zdroj: Giphy.com

Tip 6: Pit stop

Výmena pneumatík je jedným z bodov, na ktorý sa azda nedá zabudnúť. Pri prezúvaní by ste mali jednoznačne skontrolovať dezén. Prípadné nerovnomerné opotrebenie indikuje nesprávnu geometriu. Ak si ho všimnete alebo ak viete, že ste počas zimy vbehli do veľkej jamy, určite si geometriu nechajte skontrolovať.

Dôležité je tiež, aby boli kolesá správne vyvážené. Pri prezúvaní sa vždy rozhliadnite v okolí miesta, kde boli kolesá odložené. Ak nájdete odpadnuté závažie, určite navštívte pneuservis. V prípade, že sa vám počas jazdy trasie volant alebo cítite zvláštne vibrácie zo zadnej nápravy, môže za tým byť tiež nevyvážené koleso. Opäť odporúčame návštevu odborníkov.

Ak sa rozhodne pokračovať na zimných gumách, tiež nesmiete podceniť prípravu. S nárastom teplôt počas posledných rokov pribudli aj nehody, kedy autám praskli pneumatiky. Jeden z dôvodov môže byť prehriatie a následná explózia. Gumy sú totiž z inej zmesi a nárast teploty znamená aj nárast tlaku. Ak chcete jazdiť na zimných pneumatikách celoročne, v lete radšej podhustite. Budete mať väčšiu spotrebu a opotrebenie, ale aspoň ostanete bez nehody.

Tip 7: Buďte v chládku

Chládok je niečo, čo hľadáme počas letných dní azda neustále. Ak si vyčistíte vašu klimatizáciu a jej filter, nájdete ho v bezpečí vášho automobilu bez baktérií a nečistôt.

Stiahnite si zoznam úkonov jarnej údržby vo formáte PDF tu. Nezabudnete tak na nič podstatné.

Tagy

Pokračovať v čítaní