Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Elektromobily dostali nové značky. Budú zelené

Nové zelené tabuľky EČV pomôžu na cestách rozoznať elektromobily. Dôsledkom bude väčšia bezpečnosť a výhody pre majiteľov áut na elektrinu.
Elektromobily dostali nové značky. Budú zelené

Nové zelené tabuľky EČV pomôžu na cestách rozoznať elektromobily. Dôsledkom bude väčšia bezpečnosť a výhody pre majiteľov áut na elektrinu.

Už viac ako mesiac môžete pri registrácií svojho elektrického automobilu požiadať o špeciálne zelené tabuľky s evidenčným číslom. Urobiť tak môžu nielen majitelia elektromobilov, ale aj automobilov s plug-in hybridným pohonom. Ak sa vaše auto môže nabíjať priamo zo zástrčky, čaká vás v budúcnosti niekoľko zmien. Dnes však ešte takmer žiaden rozdiel oproti bežným neexistuje.

Úprava zákona o cestnej premávke prinášajúca zelené značky, ktoré úrady oficiálne začali vydávať v decembri minulého roka, priniesla sériu opatrení, ktoré zvýhodnia majiteľov elektrifikovaných vozidiel. Tieto autá budú mať povolený vstup napríklad do nízkoemisných zón, ktoré si mestá na svojom území môžu vyhradiť. Ďalšou výhodou, ktorá spadá tiež do právomoci samospráv, je výhodnejší poplatok za parkovanie alebo sprístupnenie autobusových pruhov pre elektromobily. Hudbou budúcnosti môžu byť aj lacnejšie diaľničné poplatky alebo rôzne ďalšie výnimky.

Musíme skonštatovať, že Slovensko v politike podpory elektromobilov nie je veľkým priekopníkom. Legislatíva, ktorú zákonodarcovia implementovali, je iba inšpiráciou zo škandinávskych krajín, kde už funguje roky. Na Slovensku zatiaľ nízkoemisné zóny a pruhy pre elektromobily nenájdeme, parkovné je znížené v Trenčíne. Zaplatíte tam o 10% menej s plug-in hybridom a o 50% menej s elektromobilom.

Okrem legislatívnych výhod však zelené značky fungujú aj ako bezpečnostné prvky. Vďaka nej dokážu hasiči v prípade nehody odhaliť riziko spojené s nehodami elektromobilov. Dokážu zvoliť efektívnejší prístup pri hasení požiarov a zvoliť bezpečné taktiky pri vyslobodzovaní osôb. O zelenú značku je však potrebné pri registrácií elektromobilu požiadať zvlášť.

Tagy

Pokračovať v čítaní