Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Dovolenka 2019: Kde sa (ne)oplatí tankovať?

Cena palív na Slovensku je v porovnaní so susedmi vysoká. Ak natankujete v zahraničí, môžete cestou na dovolenku ušetriť. Pozrite si krajiny, kde sa tankovanie (ne)oplatí.
Dovolenka 2019: Kde sa (ne)oplatí tankovať?

Cena palív na Slovensku je v porovnaní so susedmi vysoká. Ak natankujete v zahraničí, môžete cestou na dovolenku ušetriť. Pozrite si krajiny, kde sa tankovanie (ne)oplatí.

Dovolenka autom je asi najväčšia záťaž pre peňaženku každého motoristu. Najväčšiu dávku kilometrov v krátkom časovom úseku najazdíme totiž práve počas prázdnin. Opotrebenie auta, vyššia spotreba kvôli neustále zapnutej klimatizácií a rozdielne ceny palív. Klimatizáciu nevypneme, opotrebenie neodvrátime, ale s pohonnými látkami vybabrať môžeme. Cena samozrejme vždy závisí od krajiny, v ktorej tankujete. Zatiaľ, čo pri tankovaní lacnejšie môžete ušetriť okolo dvoch eur, prerobiť môžete aj desiatky.

Najdrahšie je na severe

Severské krajiny s vysokým daňovým zaťažením a úrovňou života majú dlhodobo jedny z najdrahších pohonných hmôt v Európe. Island, Nórsko a Švédsko sú na špičke rebríčku. Najdrahšou európskou krajinou je však Monako. To je s cenou 1,73 eura za liter druhou najdrahšou krajinou sveta. Spomedzi tradičných destinácií to s tankovaním nepreháňajte ani v Taliansku alebo Grécku. Do Holandska sa väčšinou autom nejazdí, no tam počítajte tiež s poriadne vysokou cenou.

Najlacnejšie na východe

Po lacné pohonné hmoty nemusíme cestovať priďaleko. Ak chceme ušetriť na benzíne alebo nafte, stačí zavítať do susedných krajín. V každej zo susedných krajín je čerpanie palív lacnejšie, a to aj v Rakúsku. Ak chcete ušetriť najviac, odporúčame najmä východných susedov. Poľsko a Ukrajina majú benzín lacnejší o 20 a 40 centov na liter.

Chorvátsko

Z hľadiska ceny benzínu je tradičná destinácia Slovákov relatívne atraktívna. Pri tankovaní viete ušetriť až 14 centov na liter. Na druhej strane nafta je pri slovenskom mori drahšia o priemerne 2 centy. Ak však natankujete ešte pred vstupom do Chorvátska, určite ušetríte. Ceny nafty sú lacnejšie v Rakúsku aj v Maďarsku. Slovinsko je v porovnaní so Slovenskom o cent drahšie.

Vyhnite sa diaľniciam

Nie je žiadnym tajomstvom, že najdrahšie tankovanie je vždy na diaľniciach. Vodiči, ktorí majú naponáhlo alebo nepoznajú okolie, často bez váhania zaplatia aj desiatky centov za pohodlie, ktoré ponúkajú čerpacie stanice priamo na hlavných ťahoch. V dnešnej digitálnej dobe však nie je žiadny problém nastaviť navigáciu do najbližšej dediny. Palivo v nej bude určite lacnejšie.

Ceny pohonných hmôt oproti minulému roku klesli o zopár centov. Kontrolovali sme ich na stránke GlobalPetrolPrices, pochádzajú z 10.6.2019 a aktualizujú sa každý týždeň. Aktualizované sú všetky krajiny označené hviezdičkou. V tabuľke prinášame ceny palív vo vybraných krajinách. Na stránke GPP si ich viete pozrieť v predstihu tesne pred vašou dovolenkou a naplánovať tak svoje tankovanie. Za ušetrené peniaze si síce haciendu na Belize nekúpite, ale na zmrzlinu možno vystačia.

Ak ešte nemáte naplánovanú trasu, výborným pomocníkom môže byť internetový portál ViaMichelin. Ten je schopný navrhnúť vám niekoľko alternatívnych trás do vašej destinácie, ale aj približnú kalkuláciu nákladov vrátane spotreby a poplatkov za známky a mýto.

KrajinaBenzín 95 (eur/l)Nafta (eur/l)
ČR1,311,27
Maďarsko1,231,24
Rakúsko1,311,24
Slovinsko1,331,27
Chorvátsko1,281,28
Taliansko1,611,50
Grécko1,631,40
Slovensko1,421,26
Island1,701,63

Tagy

Pokračovať v čítaní