Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Dacia uvedie elektromobil: Bude najlacnejší a určený do mesta

Ani cenovo najdostupnejšia automobilka pri novom trende elektromobility nezaháľa. Materská spoločnosť Renault potvrdila, že Dacia do Európy prinesie lacný elektromobil.
Dacia uvedie elektromobil: Bude najlacnejší a určený do mesta

Ani cenovo najdostupnejšia automobilka pri novom trende elektromobility nezaháľa. Materská spoločnosť Renault potvrdila, že Dacia do Európy prinesie lacný elektromobil.

Elektromobilita je na vzostupe. I keď je pre mnohých motoristov spornou témou, elektromobily nakupuje stále viac ľudí. Nízke prevádzkové náklady, menšie tradičné servisné náklady a ani atraktívne štátne zvýhodnenia však ešte stále nezmývajú nálepku predraženého auta pre vrchnejšiu vrstvu. S príchodom Dacie do hry by sa to konečne mohlo zmeniť. Svoj prvý európsky elektromobil plánuje predstaviť do dvoch rokov, sľubuje za ňu jej matka Renault.

Úzke prepojenie materskej a dcérskej spoločnosti je v tomto prípade extrémne významné, nakoľko Dacia bude používať technológie vyvinuté Renaultom. Celý automobil bude vychádzať z elektromobilu Renault City K-ZE, ktorý francúzsky výrobca uviedol na čínsky trh minulý rok. Na to, aby značka mohla priniesť auto do Európy, bude potrebných niekoľko úprav. Nejde len o prísnejšiu legislatívu, ale aj o vyššie nároky tunajších zákazníkov. V každom prípade budú musieť pribudnúť mnohé bezpečnostné prvky a pravdepodobne automobilka popracuje aj na tom, ako zvýšiť dojazd auta.

Renault City K-ZE
Renault

Dôležité je povedať, že elektromobil bude skutočne určený prakticky iba do mesta, a tomu je prispôsobená aj jeho motorizácia a dojazd. Je to jediný spôsob, ako je automobilka schopná priniesť auto za skutočne dostupnú cenu. Európska špecifikácia je zatiaľ neznáma, no v čínskej verzií pod logom Renaultu sa skrýva 26,8 kWh batéria a elektromotor s výkonom 33 kW. Vďaka nemu auto zrýchli z 0 na 60 km/h za približne 7 sekúnd. Maximálna rýchlosť elektromobilu je 105 km/h. Dojazd tiež patrí vyslovene do mestskej kategórie, auto na jedno nabitie zajazdí 240 km.

Nová Dacia vystupuje pod pracovným názvom Urban City car a jej predstavenie sa očakáva v rokoch 2021-2022. Čínsky Renault City K-ZE sa na lokálnom trhu predáva za približne 8000 eur. Je teda celkom reálne, že nová elektrická Dacia sa po úpravách pre Európu môže cenovo dostať na úroveň okolo 12 000 eur.

Tagy

Pokračovať v čítaní