Autosuv.sk

Ostatné

Dá sa oklamať alkohol tester? Prinášame vám mýty a fakty

Cmúľanie päťcentovky, ústna voda alebo fajčenie vás vraj dokážu dostať z kaše, keď vás zastaví policajná hliadka. Je to však skutočne pravda? Prečítajte si najväčšie mýty a fakty ohľadom analyzátorov dychu.
Dá sa oklamať alkohol tester? Prinášame vám mýty a fakty

Cmúľanie päťcentovky, ústna voda alebo fajčenie vás vraj dokážu dostať z kaše, keď vás zastaví policajná hliadka. Je to však skutočne pravda? Prečítajte si najväčšie mýty a fakty ohľadom analyzátorov dychu.

Dá sa oklamať analyzátor dychu? Túto otázku si už položil asi každý z nás. Či už len zo zaujímavosti, po poldeci alebo zo strachu zo zostatkového množstva. Internet, ako býva zvykom, ponúka návod na všetko. Oklamať sa dá, ale musíte... A teraz prichádzajú rôzne tipy a rady, ktorých je neúrekom. Málo z nich vám však v úzkych skutočne pomôže. Spoločnosť BACtrack zozbierala tie najznámejšie a otestovala, či sú skutočne pravdivé. Výsledok nás neprekvapil.

Ústny sprej, mentolové cukríky a ústna voda vedia znížiť obsah alkoholu

Tento mýtus je rozšírený asi po celom svete. Skutočnosť je však úplne opačná. Ak si pred dychovou skúškou dáte niečo z menovaných vecí, môžete množstvo alkoholu v dychu naopak zvýšiť. Ľudia využívajú túto techniku na získanie času. Vyhovoria sa na ústnu vodu a požiadajú o opakovanie dychovej skúšky. Požitý alkohol v dychu ostáva oveľa dlhšie a takýto manéver vás jednoducho nezachráni. Zníženie alkoholu je preto mýtus.

"Dräger" oklameš cmúľaním medi

Jedno, dvoj a päťcentové mince sú vyrobené z medi. Podľa legendy práve cmúľanie tohto kovu dokáže vypudiť alkohol z dychu a oklamať tak alkoholtester. Opäť ide o mýtus. Z cmúľania mincí dostanete tak akurát infekciu.

Fajčiari dostanú alkohol z dychu rýchlejšie

Pri zanášaní pľúc dymom a dechtom začne telo produkovať viac acetaldehydu. Nefajčiari majú hodnoty tejto látky prirodzene nižšie. Menej kvalitné testery budú reagovať na túto odchýlku a ukážu nesprávne výsledky. Prístroje, ktoré používajú policajti, len tak ľahko neoklamete. Opäť ďalší mýtus.

Hyperventilácia pomôže

Keď človek na izbe urobí prievan, väčšinou sa mu podarí vyvetrať. Prudké a rýchle nádychy pľúca čiastočne vedia prečistiť. Aspoň tak hovorí štúdia, ktorá podľa BACtracku dokáže znížiť objem alkoholu v dychu až o 10 percent. Štúdia už ale má svoje roky. A úprimne, i keď to môže byť pravda, chcete to riskovať?

Alkohol tester rozozná iba alkohol

Opäť ide o mýtus. Už sme stihli načrtnúť, že analyzátory dychu dokážu mylne ukázať alkohol v dychu aj po použití ústnej vody. Podobne to je aj s ostatnými produktami na podobnej báze. Nafúkať môžete napríklad aj vtedy, keď maľujete alebo umývate podlahu a vdychujete výpary. Problémy s nesprávnym meraním alkoholu môžu mať napríklad aj cukrovkári.

Tagy

Pokračovať v čítaní