http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Čistenie auta: Ako na to, aby vaše auto vyzeralo ako nové (vyberáme z archívu)

Každý, kto nejazdí na firemnom aute a má svojho miláčika rád, mal by si nájsť čas a trochu si v ňom upratať. Na to, aby vaše auto bolo pekné, nestačí ho len umyť zvonka.
Čistenie auta: Ako na to, aby vaše auto vyzeralo ako nové (vyberáme z archívu)

Každý, kto nejazdí na firemnom aute a má svojho miláčika rád, mal by si nájsť čas a trochu si v ňom upratať. Na to, aby vaše auto bolo pekné, nestačí ho len umyť zvonka.

V živote každého správneho vodiča raz príde čas, kedy nastane nutkanie dať svoje auto do poriadku. Ak chcete na ulici zaujať, nemusíte mať povinne tuning alebo zvuk ako Ferrari. Úplne vám stačí auto umyť a vyleštiť. Ak v ňom ale chcete previezť aj nejakú dámu, vaše auto musí vyzerať. S týmto návodom na nič nezabudnete.

Vyberte všetky smeti

Po čase sa vám v aute nahromadia kopy odpadkov. Plechovka z energeťáku, ktorý ste pili pred týždňom, bločky z tankovania, rôzne káble a na prvý pohľad praktické veci. Toto všetko musí ísť von. Vyberte naozaj všetko, čo k autu nie je napevno prirobené a odložte bokom. To úplne najnevyhnutnejšie tam vrátite späť, keď vášho miláčika dočistíte.

Zaútočte na koberčeky

Ak ste naozaj pozorne čítali prvý bod, koberčeky už iste máte vybraté. Vyčistite ich. Látkové treba vyprášiť a gumené vyumývať vodou a kefou. Zatiaľ, čo budete čistiť zvyšok auta, koberčeky pekne vyschnú.

Nasaďte vysávač

V našom boji proti nečistotám v aute sme zvolili stratégiu a postupujeme od najväčších nečistôt po najmenšie. Preto je čas vziať do ruky vysávač s úzkou hlavicou a poriadne ním prebehnúť sedadlá a každý záhyb na, pod a medzi nimi. Pri vysávaní dajte pozor, aby ste nepovysávali aj tlačidlá z rádia.

Vyčistite gumu

Predovšetkým pedále znášajú rôzne útoky od zablatených topánok. Túto špinu v ťažko dostupnom priestore síce takmer nevidno, no na prekvapenie rozdiel je badať. Na vyčistenie tejto gumy použite zubnú kefku a jemne mydlovú vodu. Ak sú na vašom aute ďalšie gumené súčasti, nechajte sa inšpirovať a vyčistite aj tie.

Koža si vyžaduje individuálny prístup

Ak má vaše auto látkové sedadlá, bez tepovacieho stroja sa príliš nezaobítede. Ani kožené sedadlá však nestačí len pretrieť vlhkou handrou. Podobne ako pri topánkach, aj v aute koža jednoducho stráca svoju pružnosť a tvrdne alebo praská. Preto je dôležité kúpiť si prípravok na starostlivosť o kožené sedadlá a prípadne aj impregnačný balzam. O svoju kožu vo vaśom voze by ste sa mali takto postarať aspoň raz ročne.

Nezabudnite na detaily

Na aute sa nachádza množstvo priestorov, ktoré sú také malé, že sa do nich s vysávačom jednoducho nevojdete. V tomto prípade vám pomôže pomôcka, ktorou si vy vaše miesta čistíte pravidelne. Jednoducho zoberte tyčinku do ucha a poriadne s ňou vytrite každý nedostupný roh.

Celne sklo
Pexels.com


Ak ide o čistotu, mastnota musí ísť bokom

Najhoršia vec, ktorej sa musíme v aute zbaviť, je mastnota zo zacapkaných skiel. Na špinavé okná je najlepší čistič skiel. Je to sprej, ktorým nastriekate sklo a potom pretriete antistatickou handričkou alebo tzv. jelenicou. Nič vám nebude kvapkať a na skle vám neostanú drobné látkove vlákna, ktoré by ostali pri bežných uterákoch alebo handrách. Ak chcete čistote dodať aj trochu funkčnosti, priplaťte si za prípravok s prísadou proti zahmlievaniu.

Teraz, keď ste sa postarali o všetky kožené, látkové, plastové a sklenené povrchy, je čas dať naspäť koberčeky. Nezabudnite ani na káble, ktoré sú nevyhnutné a hor sa vyraziť do mesta. Možno sa vďaka vášmu vynovenému interiéru na vás prilepí aj nejaká kočka. A ak nie, tak už aspoň viete, že to nie je vašim autom.

Tagy

Pokračovať v čítaní