Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Brzdy – ako ich efektívne šetriť v bežnej premávke?

Na prvý pohľad ide o maličkosť, no aj maličkosti dokážu šetriť vaše peniaze.
Brzdy – ako ich efektívne šetriť v bežnej premávke?

Vedeli ste, že pár jednoduchými návykmi dokážete zabrániť zbytočnej záťaži pre brzdový systém? Ušetríte tak nielen váš čas a peniaze v prípade častejšej výmeny, ale taktiež ide o jeden z hlavných bezpečnostných prvkov vozidla, ktorý sa neoplatí brať na ľahkú váhu. Nejde ani tak o samotné prehrievanie bŕzd, ktoré je nebezpečné, ale skôr o bežné praktiky brzdenia. Na prvý pohľad ide o maličkosť, no aj maličkosti dokážu šetriť vaše peniaze.

Najčastejšou chybou, ktorú vodiči robia, je, že pri klesaní z kopca vyradia rýchlosť do neutrálu a vozidlo spomaľujú iba za pomoci bŕzd. V tomto prípade hrozí riziko prehriatia brzdových kotúčov a platničiek. Pri zvýšenej teplote tieto komponenty strácajú svoje brzdné schopnosti a vozidlo sa môže stať "nezastaviteľným" a to doslova. V horšom prípade sa môže od brzdových komponentov rozšíriť požiar na celé vozidlo. Preto je odporúčané pri klesaní taktiež zapojiť brzdenie motorom, teda so zaradeným rýchlostným stupňom.

Oveľa bežnejším spôsobom šetrenia bŕzd je takzvané plachtenie. Ide teda o vyraďovanie rýchlostného stupňa a dojazd na neutráli. Tento spôsob spomaľovania hybnej energie vozidla sa využíva najmä pred semaformi a križovatkami. Netreba to však preháňať, ale naopak brať ohľad aj na ostatných účastníkov cestnej premávky. Rýchlosť vozidla totiž dosť vplýva na brzdový systém. Stačí o pár km/h menej a brzdy sa vám zaručene poďakujú! Tým sa dostávame k faktoru, ktorý na výdrž brzdového systému vplýva najviac, a tým je rýchlosť vozidla. Ako už bolo spomenuté, stačí zopár km/h navyše a komponenty bŕzd trpia omnoho viac. Ako príklad možno uviesť, že pri prudkom brzdení v rýchlosti 105 km/h sú brzdy namáhané až o 30% viac ako v rýchlosti 90km/h. Zamyslite sa teda nad tým, že pri ťažkej nohe na plynovom pedáli neprovokujete iba palivovú nádrž, ale má to vplyv na všetky ostatné autodiely, ktoré sú týmto spôsobom jazdy viac namáhané.

Článov vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Tagy

Pokračovať v čítaní