Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Bezkľúčové systémy uľahčujú život šoférom, aj zlodejom

Moderné technológie prinášajú pohodlie, ale aj nové bezpečnostné riziká. Napríklad bezkľúčový systém uľahčuje život zlodejom.
Relay attack Solihull - YouTube

Moderné technológie prinášajú pohodlie, ale aj nové bezpečnostné riziká. Napríklad bezkľúčový systém uľahčuje život zlodejom.

Výdobytky techniky nám čoraz viac uľahčujú život, na druhej strane prinášajú nové bezpečnostné riziká, o ktorých bežný užívateľ netuší. V minulosti sa stalo niekoľko prípadov, keď experti v snahe poukázať na bezpečnostné medzery hackli autonómne auto a ovládali ho na diaľku. Príchod nových technológií však uľahčuje život aj zlodejom áut. V minulosti bola populárna rušička, ktorou zablokovali signál z diaľkového uzamykania.

Dnes využívajú vo svoj prospech bezkľúčové systémy. Majú ich takmer všetky luxusné autá, ale možnosť priplatiť si za ne je dnes prakticky v akomkoľvek aute. Na jednej strane uľahčujú posádke život. Keď idete s nákupom v ruke, nemusíte po vreckách hľadať kľúč, iba sa priblížite k autu a otvoríte dvere, zložíte nákup, nastúpite a tlačidlom naštartujete bez toho, aby ste sa kľúča vo svojom vrecku dotkli. 

A čo spravia zlodeji? Priblížia sa k domu, v ktorom sú odložené kľúče. Tie neustále vysielajú signál, a keď sa s nimi priblížite k autu, tak sa odomkne. Zlodeji sa fyzicky ku kľúčom však nepotrebujú dostať. Stačí im jedným zariadením zachytiť signál kľúča, zosilniť ho a druhým zariadením v blízkosti auta ho zachytiť. Vozidlo si v tej chvíli “myslí“, že kľúč je v jeho blízkosti a dá sa otvoriť, naštartovať a zlodej môže odísť so “svojím novým“ autom preč. Ako vyzerá takáto krádež, odhaľuje video Polície z West Midlands.

Ako predísť podobnej situácii, radí spoločnosť Thatcham Research. Jedným z riešení je namontovanie externého zabezpečovacieho systému. Zlodejom netreba uľahčovať prácu tým, že necháte kľúče/kartu (s bezkľúčovým systémom) hneď za vchodovými dverami. Treba ich odložiť čo najďalej od miesta, ku ktorému majú zlodeji prístup tak, aby boli zlodeji mimo dosahu signálu z kľúča. Aký dosah má váš kľúč, môžete zistiť u svojho predajcu. Tak isto je dobré zistiť, či sa bezkľúčový systém dá deaktivovať. Ak áno, je dobré ho na noc vypínať.

Poznámka redakcie: Pozor, netreba si mýliť bezkľúčový systém s bežným diaľkovým ovládaním. Diaľkové ovládanie umožňuje odomknúť auto len po stlačení príslušného tlačidla na kľúči. V prípade bezkľúčového systému nemusíte stláčať žiadne tlačidlo na kľúči, stačí sa s ním priblížiť k autu a položiť ruku na kľučku. Štandardne sa v tomto prípade vozidlo ani neštartuje klasicky kľúčom, ale tlačidlom. 

Tagy

Pokračovať v čítaní