http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Život vodiča

Auto a Silvester: Tipy a triky pre bezpečný nový rok (vyberáme z archívu)

Najdivokejší sviatok roka sa už nezadržateľne blíži. Prečítajte si naše rady, ako ho prežiť s úsmevom na perách.
Auto a Silvester: Tipy a triky pre bezpečný nový rok (vyberáme z archívu)

Najdivokejší sviatok roka sa už nezadržateľne blíži. Prečítajte si naše rady, ako ho prežiť s úsmevom na perách.

Silvester je tradične jedným z najdivokejších sviatkov v roku. Boli by sme naivní, ak by sme tvrdili, že alkohol bude jediným, čo sa bude spotrebúvať v tento večer. Omamné látky však nie sú až také nebezpečné ako nimi ovplyvnení vodiči. Strata úsudku a preceňovanie svojich schopností k nim neodmysliteľne patria a ak sa premietne na cesty, môže sa to skončiť veľmi tragicky. Dúfame, že vám zopár našich tipov pomôže k prežitiu úžasného Silvestra a ešte krajšieho nového roka. Veď nie nadarmo sa hovorí, ako na nový rok, tak po celý rok.

Plánujte dopredu

Ak sa vyberiete s priateľmi do mesta, určite sa poriadne zabavíte. Je však známe, že po polnoci zohnať odvoz je takmer nemožné. Siete kolabujú kvôli všetkým vinšujúcim a taxislužby sú preplnené. Ak sa aj dostanete do taxíka, zaplatíte pokojne až trojnásobok toho, čo by si vodiči vypýtali v bežný deň. Aplikácie na tom budú veľmi podobne. Práve preto sa mnohí rozhodnú ísť do mesta autom. Vtedy je veľmi dôležité určiť si, kto je šoférom hneď na začiatku. Či už strihnutím, náhodným výberom alebo dobrovoľnou obetou pre dobro kamarátov. Býva potom dobrým zvykom odmeniť šoféra tým, že jeho nealkoholickú útratu zatiahne partia. Ak by vám náhodou napadlo vypiť si a po čase sadnúť za volant, minimálne si vypočítajte stav alkoholu pomocou aplikácie. Tá je však len informatívna. Každý z nás metabolizuje alkohol inak a spoliehať sa na ňu sa nevypláca. Niektoré podniky v mestách majú stacionárny alkohol tester. Ak máte možnosť, určite ho využite. Odporúčame samozrejme nepiť vôbec.

Seat Silvester
Nevozte viac pasažierov, ako povoľuje technický preukaz. Zdroj: David Dejvo Schun

Samostatnou kapitolou je nedodržanie kapacity vozidla. V aute vezte vždy len toľko ľudí, na koľko je dimenzované. Mnohí odvezú viacerých v domnení, že to pred políciou skryjú. Neprekvapíme vás, keď vám povieme, že takýto "neupevnený náklad" je nebezpečný z úplne iného dôvodu. V prípade nehody dokáže človek nabrať takú rýchlosť, že jeho sila v momente nárazu môže prevyšovať tonu. Inými slovami, usmrtí aj bezpečne pripútaných ľudí. Viac o dopade nepripútaného človeka na ostatných pasažierov TU.

Jazdite defenzívne

Otcovia nám vždy hovorili, že na ceste musíme myslieť aj za druhých. Na Silvestra to platí hneď niekoľkonásobne. Jedným z aspektov je počasie, ktoré môže zavariť. Oveľa nebezpečnejší sú však vodiči. Bez ohľadu na to, čo hovorí zákon, mnohí sadajú za volant pod vplyvom alkoholu. Oplatí sa preto zbytočne neprovokovať, reagovať plynulo a včas a skutočne myslieť aj za druhých. Chodci oslavujúci nový rok v obciach predstavujú tiež nebezpečentvo pre ľudí za volantom. Bez ohľadu na kvalitu osvetlenia vášho auta a asistenčné systémy, ktoré sa dnes v autách nachádzajú, bezpečná jazda vyžaduje  opatrného a ostražitého vodiča.

Seat Silvester
Jazdite ostražito a obozretne. Zdroj: David Dejvo Schun

Ochráňte auto

Keď sa opýtate turistov, ako vnímajú Silvester na Slovensku, dopočujete sa všeličo. Niektorí vám dokonca povedia, že sa cítia ako na bojovom poli uprostred priamej paľby. Nečudo, keď na Slovensku takmer neexistuje funkčná regulácia používania zábavnej pyrotechniky. Nie je teda ojedinelé vidieť deti s pirátmi v ruke, ako ich odpaľujú uprostred parkovísk alebo nebodaj ich priamo hádžu na autá. Nájsť si auto posypané neurčitým prachom z petardy alebo rakety je úplne bežné. Rozbité okná alebo vyfučané pneumatiky sa však bohužiaľ objavia tiež. Ak vám záleží na vašom miláčikovi, určite ho garážujte. Či u suseda alebo aj v platenej garáži. Tých pár eur za noc stojí za naťahovanie s poisťovňou.

Seat Silvester
Parkovanie na ulici môže byť nebezpečné. Zdroj: David Dejvo Schun

Vyhnite sa cestám

Či už autom alebo peši. Iste, tento bod je absolútnym liekom na každý problém, ktorý by sme mohli na našom portáli zverejniť. Akokoľvek jednoducho to znie, celosvetové štatistiky jednoducho hovoria, že opití ľudia za volant jednoducho sadajú, a že cesty sú v noci prosto nebezpečné. Cestu domov z práce za rodinou vám vyhovárať určite nejdeme. Ak však môžete, naplánujte si Silvester tak, aby v ňom bolo čo najmenej presunov.

Seat Silvester
Alkohol za volantom vás môže ohroziť i keď ho nepijete vy. Zdroj: David Dejvo Schun

Na fotografiách: Adam Žugec

Tagy

Pokračovať v čítaní