Auto.sk Auto.sk

Video a foto

Volkswagen sa s Chrobákom rozlúčil posledný raz v dojímavom videu

Koniec ikony nastal minulý rok. Na Silvestra však prišlo video, ktoré milovníkom automobilizmu vrazilo slzy do očí. S asi najvýznamnejším autom všetkých dôb sa Volkswagen rozlúčil po svojom, s piesňou Let It Be.
The Last Mile | Beetle - YouTube

Koniec ikony nastal minulý rok. Na Silvestra však prišlo video, ktoré milovníkom automobilizmu vrazilo slzy do očí. S asi najvýznamnejším autom všetkých dôb sa Volkswagen rozlúčil po svojom, s piesňou Let It Be.

Ubehlo približne desať dní od konca roku 2019, kedy svoje putovanie ukončila aj ikona automobilizmu. Volkswagen Beetle sa vyrábal od roku 1938, a tak sa zaradil medzi najdlhšie vyrábané autá sveta. Po viac ako polstoročí produkcie a desiatkach miliónov vyrobených kusov zišiel v lete 2019 z výrobnej linky posledný kus. Auto, ktoré mnohých sprevádzalo celým životom, poslal Volkswagen do "neba" v krátkom rozlúčkovom videu, ktoré uverejnil presne na Silvestra. Video nesie názov Posledná Míľa.

zdroj: Youtube.com

Iste, koniec Chrobáka už je informácia stará niekoľko mesiacov. No nielen automobilka, ale aj automobiloví nadšenci stále žijú týmto autom. Auto sa stalo ikonou hlavne vďaka svojmu poslaniu. Išlo o prvý model, ktorý mal byť vyrobený skutočne pre ľudí. Pre bežný ľud. V medzivojnovom Nemecku ho na Hitlerov pokyn navrhol Ferdinand Porsche pod názvom KdF Wagen. 

KdF Wagen
KdF Wagen. Zdroj: Wikipedia (Bundesarchiv)

Auto, ktoré preberalo niekoľko aerodynamických princípov z popredných modelov Tatra, sa nakoniec podarilo aj vďaka dotáciám stlačiť na takú cenu, že si ho mohol v medzivojnovom Nemecku dopriať ktokoľvek. Vzhľadom na vypuknutie vojny a preorientovanie výroby továrne Volkswagenwerke na pechotné vozidlá sa skutočný úspech modelu prejavil až po druhej svetovej vojne.

VW Chrobák
Zdroj: Volkswagen

Miláčik mnohých a ikona, po ktorej v showroomoch pokukovalo nejedno ženské a mužské oko, sa vďaka svojej jedinečnosti dostala aj na strieborné plátno. Zahrala si napríklad vo filme Herbie: Na plný plyn, Nechajte nás lietať, Rivali, Klub Bitkárov, Simpsonovci, Osvietenie, Double Trouble alebo Big Lebowski.

VW Chrobák
Zdroj: Volkswagen

Počas života Chrobáka vznikli 3 generácie automobilu v 19 továrňach po celom svete. Od roku 1938 do roku 2003 bolo vyrobených 21 529 464 kusov. Auto sa predávalo na všetkých obývaných kontinentoch a v Južnej Amerike trvala výroba pôvodnej prvej generácie Type 1 dlhých 65 rokov.

Karoséria sa nejedenkrát stala predmetom úprav. Niekedy z práce mechanikov vznikli vkusné športové kúsky, inokedy monštrá schopné jazdy v každom teréne.

zdroj: Youtube.com

Tagy

Pokračovať v čítaní