Auto.sk Auto.sk

Video a foto

Volant BMW zmení za jazdy tvar, má to svoj dôvod

BMW požiadalo o patent nového volantu, ktorý počas jazdy zmení svoj tvar. Dôvodom je bezpečnosť pri čiastočne autonómnej jazde.
Transforming Steering Wheel System for Autonomous Vehicles - YouTube

BMW požiadalo o patent nového volantu, ktorý počas jazdy zmení svoj tvar. Dôvodom je bezpečnosť pri čiastočne autonómnej jazde.

BMW požiadalo o patent na volant, ktorý dokáže meniť tvar z kruhového na oválny. Otázkou je, na čo to bude dobré. Volant, meniaci tvar, pravdepodobne nájde využitie v čiastočne autonómnych autách. Jednou výhodou je, že po zmene tvaru zaberá menej miesta v kabíne. Dnes však už existujú koncepty, ktoré volant skryjú do palubnej dosky. Riešenie BMW je ideálne pre vozidlá s autonómnym riadením tretieho stupňa. Takéto vozidlo zvláda autonómnu jazdu za určitých podmienok, ak sa však náhle zmenia, šofér musí ihneď reagovať. Volant, skrytý v palubnej doske, sa do takéhoto auta jednoducho nehodí, preto prichádza BMW iba so zmenou jeho tvaru. 

Hlavný benefit nového volantu však nebude v úspore miesta pri autonómnej jazde. Hlavnou devízou je rýchle upozornenie vodiča na krízovú situáciu. Problémom ľudí je, že počas autonómnej jazdy ich pozornosť klesá a okamžité prebratie kontroly je nepravdepodobné. Podľa výskumu Stanfordovej univerzity na to človek potrebuje 5 až 8 sekúnd, a to je pri diaľničných rýchlostiach veľmi veľa. Nedostatočné sú v tomto smere vizuálne a akustické riešenia, o niečo lepšie je vibrovanie sedadla. Ako dobré riešenie sa ukazuje práve zmena tvaru volantu počas jazdy. Ako ukazuje video nižšie, reakcie šoféra sú v prípade zmeny tvaru volantu výrazne lepšie. Zmena tvaru však musí byť primerane rýchla a nesmie šoféra vystrašiť, dobre je to ukázané v druhej polovici videa.

Tagy

Pokračovať v čítaní