Auto.sk Auto.sk

Video a foto

Test Seat Tarraco: Aj v základnej výbave dokáže zaujať

V priebehu našich testov sme sa pozreli na viacero motorizácií a výbavových stupňov modelu Seat Tarraco. Teraz nám automobilka zverila ten najslabší motor a takmer základnú výbavu. Ostali sme príjemne prekvapení.
Test Seat Tarraco: Aj v základnej výbave dokáže zaujať

V priebehu našich testov sme sa pozreli na viacero motorizácií a výbavových stupňov modelu Seat Tarraco. Teraz nám automobilka zverila ten najslabší motor a takmer základnú výbavu. Ostali sme príjemne prekvapení.

Seat Tarraco Test 1,5 automat (24 obrázkov v galérii)

Neprešlo veľa rokov od predstavenia Seatu Tarraco a v našom teste sa napriek tomu objavil znova. My sme nemali nič proti, keďže SUV španielskej značky máme v obľube. Keď sme sa však dozvedeli, že budeme mať do činenia s takmer najzákladnejšou verziou modelu, ostali sme na pochybách. Automobilky sa predháňajú vo výbavách a novinárom často ponúkajú to najlepšie, čo je v ich ponuke. Seat sa však rozhodol ponúknuť nám to, o čom si myslí, že bude jednou z najpredávanejších konfigurácií auta. A sklamaní sme rozhodne neboli.

Seat Tarraco
David Dejvo Schun

O dizajne sme napísali pri predošlých testoch a podobne ako vtedy, nebudeme ho kritizovať ani teraz. Dizajn Seatu Tarraco je veľmi dynamický, mladícky a športový. SUV ťaží zo svojich ostrých línii, ktoré prepája s elegantnosťou. Ide o peknú symbiózu kriviek, do ktorej rovnomerne prispela koncernová nonšalantnosť a španielska vášnivosť. Spomedzi troch súrodencov Tarraco, Tiguan Allspace a Kodiaq nám príde práve španielsky súrodenec najviac orientovaný na mladú generáciu vodičov.

Seat Tarraco
David Dejvo Schun

Pri interiéri auta je na čase vyložiť karty na stôl. Seat nám na test zapožičal výbavu Style, do ktorej pridal balík výbavy Premium. Tá je momentálne v ponuke k autu zadarmo a k základnej verzií pripája vyhrievané sedadlá, navigáciu a balíkom asistentov Safe Driving. Ak si teda prezeráte fotografie k nášmu článku, pozeráte sa de facto naozaj na základnú výbavu auta. A to nás prinútilo sa zamyslieť. Existuje ešte vôbec pojem „základná výbava?“ Nie je to len fenoménom Seatu, platí to u mnohých ďalších značiek. Základná výbava podľa nás už dávno nie je základná. Akokoľvek dehonestujúco môže toto označenie znieť, pravda je, že európsky zákazník je natoľko rozmaznaný, že automobilky ponúkajú ako základ slušnú dávku výbavy.

Seat Tarraco
David Dejvo Schun

V prípade Tarraca si dovolíme vyzdvihnúť digitálny kokpit, ktorý dáva najväčší zmysel práve s mapami. Je nádherne zrozumiteľný, dizajnovo prepracovaný a ponúka viacero možností grafického rozloženia tak, aby ste z vášho zážitku dostali čo najviac. K mediálnemu systému v princípe nemáme žiadne výhrady. Grafická úroveň spĺňa štandardy medzi autami s európskymi koreňmi a rýchlosť odozvy mierne zaostáva iba pri vyhľadávaní v mapách. Vďaka funkcií Apple CarPlay sa však môže úplne pokojne stať, že sa k využívaniu integrovaného zábavného systému ani nedostanete.

Seat Tarraco
David Dejvo Schun

Z hľadiska priestrannosti môžeme iba vyzdvihnúť fakty, ktoré spomíname pri Tarracu vždy. Objem batožinového priestoru na úrovni 760 litrov je vo svojej triede veľmi príjemný, sedenie vzadu bezproblémové aj pre vysokých pasažierov.

Seat Tarraco
David Dejvo Schun

A poďme na jazdu. Seat nám pripravil model s 1,5 litrovým preplňovaným benzínovým motorom s výkonom 110 kW. S kolesami bol spojený prostredníctvom sedemstupňovej automatickej prevodovky (toto je už naozaj posledná odchýlka od absolútne najlacnejšej verzie) a poháňal len predné kolesá. Už z tohto opisu je jasné, že základná verzia bude určená na predvádzanie sa pred nákupnými centrami a jazdu v meste.

Seat Tarraco
David Dejvo Schun

Auto je príjemným spoločníkom pre pokojnú jazdu ulicami. Ak by ste od neho očakávali svižnejšie výkony, môžete ostať mierne sklamaní. Po prudkom zošliapnutí plynu chvíľu trvá, kým vám vaša automatická prevodovka vyhovie. Keď sa tak stane, auto začne zaberať relatívne dynamicky. Pri vyšších rýchlostiach však dych stráca a predbiehanie na diaľnici je už manéver na dlhšie. Nie príliš dlho, ale dlhšie. Čo však Seatu slúži ku cti najviac zo všetkého, je spotreba. Vzhľadom na váhu auta si vypýta iba 7,2 l/100 km. Znamená to, že sa nám podarilo presne trafiť do tabuľkovej hodnoty, čo sa tiež nedeje celkom často.

Seat Tarraco
David Dejvo Schun

V závere testu sa vždy snažíme zamyslieť, pre koho by bolo dané auto ideálne. A odpoveď v tomto prípade naozaj nie je ťažká. Pokiaľ trávite svoj čas predovšetkým v meste a máte radi svieži dizajn a komfort, auto je vaše. Ak by ste chceli pridať pocit väčšej dynamiky, odporúčame vám verziu s manuálnou prevodovkou, ktorú sme testovali TU. Ak by ste chceli naopak štvorkolku, odporúčame dvojlitrový dízel s väčším krútiacim momentom. Ten sme zase testovali TU.

Dĺžka4,74 m
Šírka1,84 m
Výška1,67 m
Rázvor2,79 m
Objem batožinového priestoru760 l
Cena modelu30 751 EUR (s balíkom výbavy zadarmo)
Motorizácia1,5 TSI EVO, 110 kW, 7st. automat

Tagy

Pokračovať v čítaní