Auto.sk Auto.sk

Video a foto

Tento 51-ročný Volkswagen dostal motor z Tesly. Jazdí ako divý

Z Volkswagenu na Voltswagen. Asi tak by sa dala opísať prestavba slávnej T2 na elektromobil. Pozrite si, ako jazdí.
450hp Tesla powered 1969 VW Crew Cab - UTTERLY INSANE ! - YouTube

Z Volkswagenu na Voltswagen. Asi tak by sa dala opísať prestavba slávnej T2 na elektromobil. Pozrite si, ako jazdí.

Legendárny hipisácky transportér Volkswagen T2 sa dostal tuningu, aký by ste určite nečakali. Ikonické autíčko, ktoré prvýkrát uzrelo svetlo sveta v roku 1949, bolo prerábané už mnohokrát a na mnoho rôznych spôsobov. Jeho premene sa venovala nejedna televízna relácia. Väčšinou však išlo o premenu vzhľadu. Dodatočné reproduktory, mäkké sedačky, pojazdný bar. Chalani z Electric Classic Cars sa však rozhodli, ako už názov napovedá, staručký Volkswagen elektrifikovať.

Kedysi na benzín, dnes na elektrinu. Kedysi Volkswagen, dnes Voltswagen. Zelený kúsok v karosérií Crew Cab pochádza z roku 1969, a teda má 51 rokov. Jeho pôvodný motor na benzín bol štvorvalec s výkonom 33 kW. Motor, ktorý je v ňom dnes, poskytuje úžasných 335 kW. Približne desaťkrát viac! Richard Morgan, vedúci tejto prestavby, zobral elektromotor z Modelu S od Tesly. Z Modelu X zase batérie a všetko umiestnil medzi nápravy s tým, že všetok výkon prúdi na zadné kolesá.

Najkrajšie na celom projekte je, že Morgan sa snažil zachovať dizajn staručkého Volkswagenu. Nabíjaciu zástrčku poctivo nainštaloval tam, kde bolo kedysi veko nádrže. Z interiéru síce zmizol spojkový pedál a radiaca páka, no pribudol len posilňovač riadenia a malý displej na ovládanie elektromotora. Inak vyzerá všetko ako kedysi.

Aj preto pôsobí T2 na ceste veľmi nenápadne a klamlivo. Zvonka si okrem tichej jazdy nevšimnete nič, a tak svojim výkonom veľmi ľahko prekvapíte všetkých naokolo. Tak sa stalo aj na videu od Youtubera Petrol Peda, v ktorom sa upravený Ford Fiesta ST snaží nechať Voltswagen s odstupom v kúdole prachu. Na veľké prekvapenie mu "té dvojka" dýcha na chrbát celý čas počas jeho pretekárskeho manévru.

zdroj: Youtube.com

Musíme povedať, že takáto megalomanská elektrifikácia ikonického modelu je naozaj fascinujúca. Vďaka väčším batériám dokáže T2 prejsť viac ako 300 km. Je nepravdepodobné, že by auto zvládlo crash testy, ale napokon polemika na túto tému ani nemá zmysel. Môžeme akurát s úsmevom podotknúť, že americký pohon, nemecký dizajn a britský nápad stvorili prvý skutočne funkčný Cybertruck.

Tagy

Pokračovať v čítaní