Auto.sk Auto.sk

Video a foto

Stretnutie veteránov v Tomášove: "Americký sen", ale aj "Vrchní, prchni!"

Máme za sebou V. ročník stretnutia zberateľov a milovníkov historických vozidiel v anglickom parku v Tomášove.
Stretnutie veteránov v Tomášove: "Americký sen", ale aj "Vrchní, prchni!"

Máme za sebou V. ročník stretnutia zberateľov a milovníkov historických vozidiel v anglickom parku v Tomášove.

Mottom tohtoročného stretnutia bol „Americký sen“

Kolískou vzniku dnešného automobilu so spaľovacím motorom bola síce Európa, no v prvej polovici dvadsiateho storočia najväčší rozmach zaznamenal automobil v USA. Hlavným technickým dôvodom rozmachu automobilizmu v USA bolo zavedenie pohyblivej výrobnej linky pri výrobe automobilov – to dal svetu kolies americký priekopník, Henry Ford. Drahú kuriozitu razom zmenil na praktický dopravný prostriedok pre široké masy.

Americký sen v Tomášove 2019 (1) (25 obrázkov v galérii)

Automobil bol však odjakživa aj imidžovou záležitosťou. A nikde na svete nedosiahol také zhmotnenie túžob, takú bizarnosť tvarov a luxusný rozmar línií ako práve v Spojených štátoch amerických. Stal sa symbolom blahobytu, synonymom amerického sna. Ladnými tvarmi vystavených automobilov, dobovou hudbou i kostýmami účastníkov sa snažil vniesť ducha do tohto amerického sna, reprezentovaného americkými automobilmi.

Americký sen v Tomášove 2019 (2) (24 obrázkov v galérii)

Ďalším zaujímavým exponátom bol prototyp Tatry 603. Podobný majú ešte v tatrováckom múzeu, ale tento bol pojazdný a funkčný. Naši otcovia boli šikovní, len škoda, že ich v rozlete niekto vždy zastavil.

Tatra 603 (14 obrázkov v galérii)

Okrem "Amerík" mal veľký úspech aj "Vrchní prchni" a jeho Velorex. Náš fotograf sa zhostil známej postavičky z filmu, vytiahol svadobný oblek, dokonca si zohnal originál, buksu aj bloky. Účtovať začal už cez obed, kde si to natrénoval a na záver skasíroval aj komentátora Janka Mečiara. 50€ sa zíde nie!! Bola to super zábava.

Vrchní, prchni v Tomášove (15 obrázkov v galérii)

Tagy

Pokračovať v čítaní