Autosuv.sk

Ostatné

Pozrite si fotky veteránov z Cassovia Classic 2019

Ročníky za ročníkmi veteránske podujatia na Slovensku silnejú, rastú a dalo by sa povedať, že dospievajú do krásy. Košice sa bezpochyby môžu pýšiť viacerými prívlastkami, začínajúcimi dodatkom naj a jeden z nich patrí aj Cassovii Classic – košickej ruži, ktorá koncom máj
Pozrite si fotky veteránov z Cassovia Classic 2019

Ročníky za ročníkmi veteránske podujatia na Slovensku silnejú, rastú a dalo by sa povedať, že dospievajú do krásy. Košice sa bezpochyby môžu pýšiť viacerými prívlastkami, začínajúcimi dodatkom naj a jeden z nich patrí aj Cassovii Classic – košickej ruži, ktorá koncom mája vykvitla už po šiestykrát.

Na vlastnej koži

Elegantná, lákavá, nostalgická, zahalená do tónov dobovej hudby, v ktorej sa ako bublinky v šampanskom perlí smiech účastníkov a obdivné vzdychy divákov. Zdá sa, že niet prvého dojmu, ktorý by toto stretnutie historických vozidiel zo všetkých kútov sveta vystihoval lepšie. Každý, kto vo štvrtok 23. mája zavítal do košického Mestského parku, alebo sa prešiel Hlavnou ulicou, mal možnosť zabudnúť na súčasnosť. Preniesť sa do čias, keď automobilky nepaktovali s uniformitou, ale každé auto sa dalo poznať podľa jedinečného vzhľadu a povahy. Na Cassovii sa ich zišlo päťdesiat a to najstaršie, Rolls-Royce 40/50, bolo vyrobené v roku 1914. Odtiaľ sa už časová linka odvíjala naprieč desaťročiami a končila pri najmladšom Chevrolet Corvette z roku 1977. Pre každého je skvostom niečo iné, nám padol do oka vzácny Jensen Typ S Tourer (1936), ktorý v plnom lesku chrómu a hnedo-oranžovej karosérie jednoducho nebolo možné prehliadnuť. Ide pritom o jeden z mála dochovaných exemplárov, ktoré medzi rokmi 1936 – 1941 vyrábala britská spoločnosť Jensen Motors.

Cassovia Classic 2019 (1) (25 obrázkov v galérii)

Do Košíc ho vzali prevetrať z olomouckého múzea historických automobilov Veteran Arena. Veľkej pozornosti sa tešili tiež kabriolety Vauxhall Big Six (1936) a Wanderer W40 (1936), ďalej Delahaye 135 M (1938) s karosériou od Henriho Chaprona, či trojica bugatiek: Bugatti 57 Galibier (1938), Bugatti 57C LETOURNER ET MARCHAND (1939) a Bugatti  T57 Ventoux (1937). Okrem iných nechýbala, samozrejme, ani československá produkcia, zastúpená značkami Praga, Škoda či Tatra, bez ktorých by sme si nevedeli predstaviť žiadne slovenské veteránske podujatie. Sú dôkazom, že naša vlastná história má do automobilizmu čo povedať, a to veľmi podstatným spôsobom.

Cassovia Classic 2019 (2) (25 obrázkov v galérii)

Pre každého 

Organizátori neukrátili nikoho. Podarilo sa im pripraviť vyvážené podujatie, ktoré nemalo ani jediné hluché miesto. Prehľadné itineráre viedli účastníkov trasami, ktoré ponúkali nádherné výhľady na okolie a končili sa pri zaujímavých pamätihodnostiach. Medzi ne patrili napríklad prehliadka v Rákócziho múzeu v Sárospataku, či návšteva národnej kultúrnej pamiatky, prešovského Solivaru. Ani košický mestský park pritom neostal prázdny. Pre návštevníkov tu boli pripravené viaceré menšie výstavy, jednak poľnohospodárske stroje z čias 1. ČSR, zapožičané z múzea v Trebišove, historická hasičská technika DHZ Drahovce, historické bicykle či legendárne skútre Vespa. Tých najmenších určite potešili šliapacie autíčka, ktoré až prekvapivo verne a detailne odrážali majstrovstvo svojich predlôh. Na podujatí ich predstavila Galéria Tatry, len nedávno otvorené múzeum, zasvätené tejto detskej ikone. Skutočným vyvrcholením celej Cassovie Classic bol však sobotný záverečný ceremoniál v Kulturparku. Tu sa každému z prítomných vozidiel, i dobovo odetým posádkam, dostalo patričnej pozornosti a ocenenia. A to ako od samotných organizátorov, tak aj zúčastnených divákov, ktorí svojím zanieteným potleskom a dychtivým úžasom dodávali celej atmosfére ten pravý slávnostný charakter.

Cassovia Classic 2019 (3) (25 obrázkov v galérii)

Jeden svet 

Keď sa na podobnom podujatí ocitnete ako novinár, nachádzate sa v jedinečnej pozícií, z ktorej máte možnosť sledovať tento svet akoby z dvoch uhlov. Z toho vonkajšieho, kde nikým nepoznaný sedíte na lavičke v parku, sledujete, ako sa okolo vystavených áut vlnia skupiny zvedavcov (áno, niektorým sa podarilo dostať skutočne blízko, aj napriek orliemu dohľadu strážcov) a starší pán vedľa vás, unavený, ošúchaný životom, kde-tu podvihne fotoaparát, aby si na pamiatku cvakol záber. Kútikom oka zahliadnete na jeho tvári úsmev. Možno si spomína na svoje detstvo, možno sa mu len páčia krivky starých karosérií. Ste jedným z nich a ich tichý obdiv dokážete pochopiť. A potom je tu ten druhý, vnútorný kruh, ktorý prejdete v okamihu, keď sa pozdravíte s organizátormi, zvítate sa so známymi, zberateľmi, renovátormi, nadšencami, jednoducho s ľuďmi, ktorí s veteránmi žijú denno-denne. Máte možnosť priamo sa zúčastniť diania a pochopiť jednu vec. Prečo sú podobné podujatia také dôležité, a prečo ich organizátorom a všetkým pomocníkom v tíme patrí veľká vďaka. Veď aký zmysel by malo mať v garáži trebárs aj najkrajšie auto na svete, ak by nebol priestor na to, aby sa ním mohol človek potešiť a zdieľať túto radosť s ostatnými? Obdiv a uznanie sú na mieste, aspoň od ľudí, ktorí to vedia skutočne oceniť.

 

Cassovia Classic 2019 (4) (25 obrázkov v galérii)

Text: Lenka Mondočková

Foto: Marian Bazala

Tagy

Pokračovať v čítaní