Auto.sk Auto.sk

Video a foto

Model S sa podarilo hacknúť. Dá sa ovládať gamepadom

Funkcia autonómneho riadenia a konektivity prináša aj svoje nástrahy. Vedcom z Číny sa podarilo ovládnuť riadenie Tesly. Pohrali sa s ňou ako s autom na diaľkové ovládanie.
Tencent Keen Security Lab Experimental Security Research of Tesla Autopilot - YouTube

Funkcia autonómneho riadenia a konektivity prináša aj svoje nástrahy. Vedcom z Číny sa podarilo ovládnuť riadenie Tesly. Pohrali sa s ňou ako s autom na diaľkové ovládanie.

"Ja som vám to hovoril!" Tak pravdepodobne momentálne znejú slová všetkých odporcov digitalizácie. Zdieľanie dát a závislosť od nepretržitého internetového pripojenia so sebou prináša veľa dobrého, no aj život ohrozujúce nástrahy. Predstavte si, že idete vo vašom obľúbenom elektromobile a zrazu vojdete do protismeru. Ešte horšia je situácia, kedy nad autom absolútne stratíte kontrolu a všetky pedále a volant začne na diaľku ovládať hacker. Vedci z čínskeho výskumného centra Tencent Keen Security Lab už si to už vyskúšali.

V krátkom videu odhaľujú odborníci hneď tri chyby, ktoré na Modeli S počas svojho skúmania našli. Prvou sú nedostatky dažďového senzora. Funguje na princípe kamery. Tá neustále sníma cestu a v prípade, že zaznamená mokro, zapne stierače. Pri vývoji nastavila automobilka riadiacej jednotke, ako má také "mokro" vyzerať. Vedcom hackerom sa podarilo rozkódovať "algoritmus mokra" a reprodukovať ho bez toho, aby skutočne museli na auto vylievať vodu. Zobrazením konkrétneho obrázka kameru Modelu S oklamali a auto začalo stierať suché sklo.

Ďalší nedostatok našli priamo v systéme Autopilot, ktorý je zodpovedný za autonómnu jazdu v aute. Vedcom hackerom sa vďaka testovaniu podarilo prísť na spôsob, ako auto vychýliť z dráhy bez nutnosti nabúrania sa do systému. Na vozovku stačí správne umiestniť interferenčné nálepky, ktoré sú podobné označeniu jazdných pruhov. V situácií na videu auto nálepku rozpoznalo ako zákrutu a bez rozmýšľania odbočilo do protismeru.

Tretí "hack" je najfascinujúcejší. Čínskym vedcom sa podarilo nájsť chybu zabezpečenia priamo v Autopilote, vďaka ktorej kompletne ovládli riadenie auta. Boli tak schopní šoférovať ho na diaľku gamepadom z hernej konzoly. V Európe má plne autonómna jazda od každodennej skutočnosti ešte veľmi ďaleko. Problémy s digitálnou bezpečnosťou však vyvstávajú už teraz. Práca "dobrých hackerov" z Tencentu našťastie pomáha americkej automobilke zlepšovať svoje zabezpečenie tak, aby sa podobná situácia v premávke stať nemohla.

zdroj: Youtube.com

Tagy

Pokračovať v čítaní