Auto.sk Auto.sk

Video a foto

Maserati slávi 50. výročie od výroby prvého modelu Indy

Maserati Indy sa vyznačovalo veľkými oknami a ponúkalo tak veľmi dobrý výhľad z interiéru prakticky bez "slepých bodov". Športovosť vozidla podtrhovali výklopné predné svetlá, ale vozidlo bolo charakteristické hlavne zrezanou zadnou časťou.
1969 Maserati 4700 Indy America - YouTube

Maserati Indy sa vyznačovalo veľkými oknami a ponúkalo tak veľmi dobrý výhľad z interiéru prakticky bez "slepých bodov". Športovosť vozidla podtrhovali výklopné predné svetlá, ale vozidlo bolo charakteristické hlavne zrezanou zadnou časťou.

1. júl 1969 je veľmi dôležitý dátum pre Maserati. Bol to deň, keď brány sídla spoločnosti na ulici Via Ciro Menootti 322 v Modene opustilo prvé Maserati Indy, určené pre zákazníka. Prvýkrát bolo Maserati Indy prezentované v roku 1968 na autosalóne v Turíne, o rok neskôr malo premiéru v Ženeve. Vývoj modelu Indy bol odpoveďou značky na dopyt po komfortnom športovom aute. Návrhom štvordverového kupé, ktoré skĺbi v sebe komfort, športový výkon a inovatívny vzhľad bola poverená spoločnosť Carrozzeria Vignale. Výsledkom bol nový model Indy, ktorý dostal meno na počesť monopostu 8CTF, ktoré v rokoch 1939 a 1940 vyhralo slávne preteky Indianopolis 500.

Maserati Indy (15 obrázkov v galérii)

Maserati Indy sa vyznačovalo veľkými oknami a ponúkalo tak veľmi dobrý rozhľad z interiéru prakticky bez "slepých bodov". Športovosť vozidla podtrhovali výklopné predné svetlá, ale vozidlo bolo charakteristické hlavne zrezanou zadnou časťou, ktorá ukazovala silný dôraz na aerodynamiku pri návrhu dizajnu. Pod kapotu sa na začiatku dostal benzínový motor V8 s objemom 4,136 l. Okrem štandardnej manuálnej 5-stupňovej prevodovky mohli záujemcovia siahnuť aj po 3-stupňovej automatickej prevodovke Borg Warner. Pri akcelerácii sa "vzbúrilo" 260 koní pod kapotou a vozidlo dosiahlo maximálnu rýchlosť 250 km/h.

Maserati Indy

V roku 1970 začalo Maserati do Indy montovať aj väčší osemvalec s objemom 4,719 l, vybavený novým zapaľovacím systémom z dielne Bosch. Výsledkom bol maximálny výkon 290 koní a rýchlosť 280 km/h. O rok neskôr pribudol do ponuky ďalší osemvalec, tentokrát s objemom 4.93 l a výkonom 300 konských síl. V základnej výbave vozidla boli kožené sedadlá, mechanický zabezpečovací systém, nastaviteľný volant, vyhrievané zadné okno, tónované okná a sklápateľné sedadlá s opierkou hlavy. V roku 1973 pribudla do základnej výbavy aj klimatizácia. Zákazníci si mohli ďalej priplatiť za prvky ako automatická prevodovka, rádio a posilňovač riadenia. V rokoch 1969 až 1975 vyrobili v Modene presne 1 102 vozidiel Maserati Indy.

Tagy

Pokračovať v čítaní