Autosuv.sk

Ostatné

FE Fuel Cell Concept: Budúcnosť patrí vodíku.

Veľa článkov v médiách rozoberalo ekologickosť automobilov poháňaných elektrickou energiou uloženou v batériách. Elektrická energia je len taká zelená ako jej zdroj. Teda je diskutabilné, či napríklad elektrina vyrobená v Afrike v elektrárňach na uhlie má menší dopad na ž
FE Fuel Cell Concept: Budúcnosť patrí vodíku.

Veľa článkov v médiách rozoberalo ekologickosť automobilov poháňaných elektrickou energiou uloženou v batériách. Elektrická energia je len taká zelená ako jej zdroj. Teda je diskutabilné, či napríklad elektrina vyrobená v Afrike v elektrárňach na uhlie má menší dopad na životné prostredie, ako priamo jazdenie na modernom aute poháňanom fosílnymi. Hyundai sa pokúša priviesť do reality priameho konkurenta a rivala tohto zeleného pohonu, ktorý by túto otázku možno nemusel riešiť- palivové články. Na ženevskom autosalóne predstavilo koncept vozidla, ktoré by malo jazdiť na vodík a z výfuku miesto škodlivých látok vypúšťať čistú vodu.

FE Fuel Cell Concept: Budúcnosť patrí vodíku. (8 obrázkov v galérii)

Vozidlo, ktoré bolo odprezentované na tohtoročnom autosalóne v Ženeve, Hyudnai FE Fuel Cell concept, je teda určite priekopníkom v oblasti mobility budúcnosti. Priestranné vozidlo s SUV dizajnom je nielen pekné, ale aj technologicky vyspelé. Obsahuje bezpečnostné prvky Hyundai Smart sense, prepracovaný Infotainment systém, ktorý je na jednom paneli spolu s vodičovým informačným systémom, jednoduchý a priestranný stredový panel. Veľa vecí však zatiaľ svedčí o tom, že toto auto je naozaj iba koncept. Napokon je nepísaným pravidlom, že tie krásne a veľké kolesá do sériovej výroby pravdepodobne nepôjdu tak, ako aj obrovský dotykový displej na stredovom paneli, nakoľko v reálnom svete by bol pravdepodobne za jasného dňa absolútne nepoužiteľný. Tieto dizajnové hračky ale pre koncept FE (Future Eco) Fuel Cell nie sú absolútne podstatné. Podstatná je vízia a to, čo sa už podarilo automobilke dosiahnuť v oblasti samotného pohonu. Automobil má už dnes dojazd porovnateľný s dojazdom vozidiel na skvapalnené dinosaury. Automobilka hovorí o 800 kilometroch, čo je dokonca viac, ako niektoré dnešné autá a určite viac, ako elektromobily. Ďalšou výhodou oproti elektromobilom bude rýchlosť tankovania. Čo je však najdôležitejšie, automobilka plánuje už do roku 2018 uviesť sériovo vyrábaný kus. Budúcnosť mobility teda pravdepodobne viac nahráva práve skvapalnenému vodíku. Treba však spomenúť, že takisto, ako pri elektromobiloch, aj toto auto je ekologické len vtedy, keď sa pri samotnom získavaní vodíka nebude ničiť životné prostredie.

Tagy

Pokračovať v čítaní