Auto.sk Auto.sk

Video a foto

Elektronická diaľničná známka aj v Rakúsku. Ako kúpiť a na čo dávať pozor?

Už aj v Rakúsku môžete po diaľniciach jazdiť s elektronickou diaľničnou známkou. Podmienky však nie sú rovnaké ako na Slovensku.
Elektronická diaľničná známka aj v Rakúsku. Ako kúpiť a na čo dávať pozor?

Už aj v Rakúsku môžete po diaľniciach jazdiť s elektronickou diaľničnou známkou. Podmienky však nie sú rovnaké ako na Slovensku.

Rakúsko informovalo o uvedení duálneho systému úhrady diaľničných známok v decembri minulého roka. Vodiči sa tak pre rok 2018 môžu rozhodnúť, či si kúpia nalepovaciu diaľničnú známku alebo prihlásia svoje evidenčné číslo do databázy, podobne ako na Slovensku. Nová elektronická diaľničná známka prináša množstvo výhod, ale aj nástrahy.

Najväčšou výhodou známky je, že odpadáva potreba každoročne oškrabávať čelné sklo. Keďže nálepka sa nikam nelepí a vlastne ani neexistuje, jej využívanie je bez dopadu na životné prostredie. Vodiči však iste ocenia aj uľahčenie celého procesu v prípade kritických situácií. Získavať náhradnú diaľničnú známku po výmene čelného skla alebo dokonca nehode, bolo pre Slovákov tak trochu na dlhé lakte.

Ďalšiu výhodu čerpajú aj majitelia prenosných značiek. Vzhľadom na to, že známka je viazaná na značku, nemusia kupovať na každé zo svojich áut samostatnú, ale iba jednu. Tá potom platí až na tri rozdielne automobily.

Podobne ako na Slovensku, aj tu je veľmi dôležitý fakt, že známku kúpite takmer odkiaľkoľvek. Pokiaľ sa nachádzate na území Európskej únie alebo Švajčarska, nákup môžete vykonať pokojne aj na toalete. Vo videu nižšie je nákup vysvetlený krok za krokom. V prvom rade je potrebné navštíviť stránku obchodu spoločnosti ASFiNAG a zvoliť si vyhovujúci typ známky. Rakúsko ponúka desaťdňovú, dvojmesačnú a ročnú. V nasledujúcich krokoch zadáte údaje o vozidle, vaše kontaktné údaje a zaplatíte. Podobne ako pri slovenských známkach, aj pri tej rakúskej vám príde potvrdenie o zaplatení na váš email.

 

zdroj: Youtube.com

Treba však dávať pozor na jednu odlišnosť. V Rakúsku sa na predaj diaľničnej známky cez internet nazerá ako na úplne bežný internetový predaj, a tak sa zohľadňuje 14 dňová lehota na vrátenie bez udania dôvodu, ktorá je súčasťou platnej legislatívy Európskej únie. Aby sa tak nestalo, že si niekto kúpi známku, bude ju využívať a pred uplynutím lehoty na vrátenie sa rozhodne odstúpiť od zmluvy, platí elektronická známka až od osemnásteho dňa po zakúpení. Toto obmedzenie sa netýka podnikateľov, ktorí toto právo nemajú.

  Desaťdňová Dvojmesačná Ročná (do 31.1.2019)
Cena 9 eur 26,20 eur 87,30 eur

Tagy

Pokračovať v čítaní