Auto.sk Auto.sk

Video a foto

Brzdy od Porsche pískajú: Automobilka vysvetľuje, prečo to je v poriadku

Mnohí zákazníci nemeckej pokrokovej automobilky sa sťažujú na pískajúce brzdy. Automobilka sa však ohradzuje a vysvetľuje, že nejde o chybu výroby. Prečítajte si, prečo.
Brzdy od Porsche pískajú: Automobilka vysvetľuje, prečo to je v poriadku

Keď vám na vašej staručkej Felícií pískajú brzdy, nejako to prekusnete. Ide predsa len o auto, ktoré má svoje najlepšie roky už dávno za sebou. Čo ak sa vám to však stane na aute, ktoré je asi tak dvestokrát také drahé, ako je hodnota "Feldy?" To už zamrzí. Zákazníci nemeckého Porsche sa s týmto problémom potýkajú. Porsche však tvrdí, že o žiaden problém nejde. Pískanie je vraj bežným vedľajším javom daného materiálu.

Podľa múdreho hlasu na videu funguje koleso vo svojej podstate ako megafón. Každá vibrácia, ktorá vzniká v strede sa odráža od okolia, a tak sa zosiluje. Pískanie od bŕzd je teda zosilnená vibrácia brzdovej doštičky a brzdového kotúča, ktoré sa k sebe pritláčajú nerovnomerne. Pri stlačení pedála kvôli nerovnomernému prítlaku vzniká miniatúrne klepotanie- vibrácia. Na menej výkonných autách tento jav vraj nie je taký viditeľný preto, lebo kontaktná plocha brzdy je omnoho menšia. Vzhľadom na to, že brzdové strmene, a teda aj doštičky, merajú pri Porsche aj niekoľko desiatok centimetrov, rovnomerný prítlak sa dosahuje oveľa horšie.

Aby ste však nemali pocit, že sa vám dostalo nedomysleného a nedokonalého kusa, Porsche nezabúda pripomenúť, že ide o jeden z najkvalitnejších brzdných systémov, aký ste si mohli ako zákazník zadovážiť. I keď vás to iste zohreje na srdci, pískanie od bŕzd nezmizne. Vám teda ostáva prijať holý fakt, že sa vaše brzdy budú ozývať vždy, keď ich budete chcieť využiť. Vám potom ostáva už len jediná možnosť. Nebrzdiť.

 

zdroj: Youtube.com

 

Tagy

Pokračovať v čítaní