Auto.sk Auto.sk

Veterány

Tatranský Oldtimer 2020: Pozrite si krásavcov, vyrobených pred rokom 1945

Nechýbalo parné auto, ale ani ďalšie kúsky z minulosti.
Tatranský Oldtimer 2020: Pozrite si krásavcov, vyrobených pred rokom 1945

Najkrajšia tohtoročná veteránska akcia je úspešne za nami. Pod Tatrami dýchali pravý tatranský vzduch do svojich motorov najkrajšie autá zo štyroch okolitých štátov. A skadiaľ ich bolo najviac? Klasicky z druhého brehu Moravy. Tam mali štátny sviatok, tak si naši bratia predĺžili ubytovanie v hoteli Morava o niekoľko dní a užili si dovolenky v našich drahých Tatrách. Najväčší a najdlhší krásavec bola Tatra 80 z roku 1932, ktorú priniesol Jaroslav Koníček, samozrejme, z druhého brehu Moravy. Také isté auto mal aj prezident Masaryk. Poháňa ju 12-valcový vodou chladený motor. Ozaj, v štartovom poli bola tuctom zastúpená Moravská značka Tatra, skrátka kde sa pozrieš Tatra alebo Tatry.

Ďalším ale anglickým krásavcom bola 12-valcová Lagonda z roku 1937, dokonca s unikátnym  rozvodom 2 OHC  pána  Františka Kudelu ďalšieho Moraváka. Ale aj tak bol najrýchlejší Walter Super 6 z roku 1930 s nebojácnym rytierom Petrom Volfom za volantom. Jemu stačí 6 valcov na to, aby mal najväčší vietor vo vlasoch. Rarít z druhého brehu Moravy bolo viacej,  z Olomouca prišiel Luboš Pešak na originálnom nerenovovanom Astone Martin 19/98 z roku 1937, ale aj parný stroj Stanley Woods z roku 1916 s Ludvikom Ottom. Táto večne fučiaca mašina spotrebuje na 100 km jazdy 200 l vody, 100 l petroleja a 10 l oleja. Čo tak miesto elektriny a benzínu jazdiť na paru. To by nám ani Dunaj nestačil.

Ani Slovač sa nezahanbila, Martin Neubeller z Košic priniesol zo svojej  veľkej zbierky 4 prekrásne vozidlá. Jedno krajšie ako druhé. Najkrajšia bola Issota Fraschini 8A z roku 1929. Zraz okrem piatkového dažďa prebehol na jednotku. Personál hotela Morava nás obletoval  ako maharadžov, každý pribral minimálne 2 kg. Páčilo sa nám aj v pribylinskom skanzene. Len konštatujem, že asi celé Slovensko išlo dovolenkovať do Tatier. Cesty boli prepchaté motorkami, cyklistami a autami skoro  ako v Prahe na Václaváku. Takže nateraz Tatry a Morava zbohom, o rok sme tam zas.

Text a foto: Marian Bazala

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní