http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Tech

Vďaka prevratnej technológií bude benzín úspornejší ako nafta

Technológia pochádzajúca z Nemecka prinesie úspornejšie a ekologickejšie benzínové autá. Výhodou je, že sa bude dať nainštalovať aj do už existujúcich motorov.
MWI Micro Wave Ignition - Die Technik - YouTube

Technológia pochádzajúca z Nemecka prinesie úspornejšie a ekologickejšie benzínové autá. Výhodou je, že sa bude dať nainštalovať aj do už existujúcich motorov.

S príchodom elektromobility, hybridov a v malom meradle aj vodíkových vozidiel hovoríme stále viac o alternatívnych palivách. Napriek tomu, že mnohí nad klasickým benzínom a naftou už pomyselne zlomili palicu a neveria v ich dlhodobú budúcnosť, odborníci a výskumníci neustále pracujú na tom, aby z trhu nezmizli. Napriek všetkej pokrokovosti alternatívy je klasika aj so svojimi nevýhodami stále najkomplexnejším riešením pohonu pre spotrebiteľa.

S neustále pretrvávajúcim výskumom prichádzajú agregáty, ktoré majú menšiu spotrebu, vyšší výkon a stále klesajúce emisie. Vďaka nariadeniam Európskej únie vlastne výrobcovia nemajú ani iné možnosti, ako byť k životnému prostrediu stále priateľskejší. Najnovšia technológia pochádzajúca z nemeckej firmy MWI (Micro Wave Ignition) spôsobí, v prípade, že si ju automobilky osvoja, pravdepodobne najväčší prevrat v klasickom pohone za posledné roky.

Ako napovedá názov firmy, ide o nový spôsob zapaľovania paliva elektromagnetickým pulzom. Samotné fungovanie technológie je predmetom know how spoločnosti, a preto je tajné. Vďaka novému systému by sa však malo skrátiť trvanie výbuchu, čo spolu s ostatnými aspektmi povedie k zníženiu spotreby benzínu o 30 percent a zníženiu emisií vraj až o 80 percent. Vďaka tomu má benzínový motor šancu tromfnúť naftový na každej úrovni. Tento objav by dokonca mohol na čas otvoriť otázku opodstatnenosti elektromobilov, pri ktorých sú známe vysoké lokálne emisie pri výrobe, najmä batérií.

Dobrým správam však stále nie je koniec. Spoločnosť tvrdí, že technológia si vyžaduje tak minimálne zmeny v motore, že ju bude možné inštalovať aj do už existujúcich áut. Závisiac od ceny úpravy a vplyvu na výkon je teoreticky možné, že sa práve elektromagnetický pulz stane novou alternatívou aj pre plynové prerábky.

Video nižšie vysvetľuje používanú technológiu. Tá je známa už dlhšie (video je z roku 2013). Iba minulý rok však spoločnosť sfinalizovala produkt a aktívne hľadá partnerov. Znamená to, že po dlhej dobe vývoja sa technológia možno skutočne stane realitou.

zdroj: Youtube, com

Tagy

Pokračovať v čítaní