Auto.sk Auto.sk

Tech

Top technológie Lexusu: Od lietajúceho skateboardu až po svetlá s rotujúcimi zrkadlovými čepeľami

Lexus priniesol v posledných rokoch viacero inovácií od praktických riešení pre automobil až po vznášajúci sa skateboard.
The Lexus Hoverboard: It's here - YouTube

Lexus priniesol v posledných rokoch viacero inovácií od praktických riešení pre automobil až po vznášajúci sa skateboard.

Recyklácia hybridných batérií

Spolu so sesterskou Toyotou je Lexus najväčším výrobcom hybridných automobilov. Značka nielen vyrába vozidlá s hybridným pohonom, ale našla aj spôsob, ako recyklovať batérie, ktoré v nich používa. Lexus je navyše prvým výrobcom, ktorý použil systém na znovuzískavanie vzácnych kovov neodymu a disprózia, ktoré sa používajú pri výrobe hybridných motorov.

Klimatický asistent

Lexusu vďačíme aj za revolúciu v ovládaní klimatizácie v interiéri vozidla. V roku 2012 značka po prvýkrát použila v modeli LS inovatívnu palubnú technológiu s názvom Climate Concierge. Ide o klimatizáciu, ktorá využíva senzory na monitorovanie teploty tváre cestujúcich a individuálne reguluje vyhrievanie a chladenie na dosiahnutie optimálneho tepelného komfortu. Teplota v kabíne sa reguluje prostredníctvom kontaktných miest – sedadiel a volantu.

Diferenciál s vektorovaním krútiaceho momentu

Diferenciál s názvom Torque Vectoring Differential vyvinul Lexus na zabezpečenie správneho rozdelenia krútiaceho momentu medzi kolesami v závislosti od podmienok na ceste a preferencie vodiča. Diferenciál TVD pracuje v troch režimoch: STANDARD – vyvažuje agilné jazdné výkony so stabilitou jazdy pri vysokých rýchlostiach, SLALOM – dôraz na okamžitú odozvu vozidla na pokyny volantu; TRACK – stabilné správanie pri jazde zákrutami. Systém debutoval v roku 2014 v športovom kupé RC F.

Technológia Clari-Fi

Systémy na kompresiu hudby uľahčujú prenos a ukladanie, ale ovplyvňujú kvalitu zvuku. Straty môžu niekedy dosiahnuť až 90 percent! Z toho dôvodu zaviedol Lexus do svojich vozidiel inteligentnú audio technológiu Clari-Fi, ktorá dokáže obnoviť zvukové detaily, zaniknuté kompresiou digitálnej hudby. A to bez zosilnenia basov alebo aplikovania ďalších efektov. Prvým automobilom s touto technológiou bol v roku 2014 model Lexus NX. 

Kompaktný turbomotor

V modeli NX spoločnosť Lexus predstavila aj prvý benzínový turbomotor. Obsahoval jedinečné riešenie – bola to vôbec prvá jednotka s hlavou valcov s integrovaným zberným výfukovým potrubím typu 4 do 2 a dvojkomorovým turbodúchadlom. Vďaka tejto konštrukcii bol motor hospodárnejší, kompaktnejší a ľahší - vážil iba 160 kg.

Lietajúci skateboard

Inovácie značky Lexus presahujú rámec automobilového sveta. Skvelým príkladom je lietajúci skateboard, ktorý japonská značka predviedla svetu v roku 2015. Nezvyčajná doska sa vznáša vďaka dusíkom chladeným supravodičom a permanentným magnetom. Lexus ju predstavil vo videoklipe,  nakrútenom v skateparku v Barcelone.

Aktívny asistent riadenia

Spolu s premiérou aktuálnej generácie limuzíny LS v roku 2017 uviedol Lexus na trh aj prednárazový bezpečnostný systém Active Steering Assist. Je to prvý systém v histórii, ktorý detekuje riziko kolízie a v extrémnej situácii dokáže nielen zabrzdiť, ale aj automaticky zasiahnuť do riadenia s cieľom predísť stretu s autom alebo chodcom.

Digitálne zrkadlá

Ďalšia limuzína značky Lexus - model ES - je vybavená digitálnymi bočnými zrkadlami. Systém je založený na kamerách, umiestnených na mieste klasických zrkadiel a zobrazuje obraz na 5-palcových monitoroch. Takto vybavený Lexus ES sa stal prvým výrobným vozidlom s digitálnymi zrkadlami v histórii a od roku 2018 ho možno kúpiť v autosalónoch japonskej značky.

Reklama navrhnutá umelou inteligenciou

Model Lexus ES sa stal aj hviezdou nezvyčajnej reklamy. Jej scenár totiž vznikol prvýkrát v histórii s využitím umelej inteligencie. Videoklip Driven by Intuition režíroval držiteľ Oscara Kevin MacDonald a vznikol ako reklamná podpora pri uvedení sedanu ES na európsky trh.

Aerodynamicky ventilované kolesá 

Ďalšiu zaujímavú inováciu využil Lexus pri crossoveri UX, ktorý japonská automobilka uviedla na trh v uplynulom roku. Auto dostalo špeciálne 17-palcové aerodynamicky ventilované kolesá. Tvar profilu lúčov zabezpečoval chladenie kotúčových bŕzd a znižovanie aerodynamického odporu. Bolo to prvé takéto riešenie na svete.

Svetelná revolúcia Blade Scan

Značka Lexus ako prvá zaviedla do cestných automobilov predné LED svetlá, ako aj adaptívny diaľkový systém. V priebehu minulého roka pribudol k tomuto zoznamu ďalší systém, a to Blade Scan AHS v modeli SUV RX. Celkom nová technológia spočíva v dynamickom usmerňovaní diódových lúčov pomocou zrkadla v tvare čepele. Širší a dlhší lúč svetla, najmä jeho predstih a rýchlosť umožňuje rozpoznať chodcov a dopravné značenie oveľa skôr a bez oslňovania vodičov vpredu alebo v opačnom smere.

Tagy

Pokračovať v čítaní