Auto.sk Auto.sk

Tech

Test Niceboy PILOT XR: Jednoduchá manipulácia a kvalitný obraz aj pri zmene svetla

Jednoduchá montáž a hlavne pripevnenie na držiak pomocou magnetu uľahčuje každodennú manipuláciu s kamerou. Pri prvom nastavení odporúčame využiť pripojenie na telefón prostredníctvom Wifi. Obraz je kvalitný a kamera si dobre poradí s prechodom medzi tieňom a silným slnkom.
Test Niceboy PILOT XR: Jednoduchá manipulácia a kvalitný obraz aj pri zmene svetla

Používanie palubnej kamery sa dnes stáva bežnou vecou. Nejde o módny výstrelok, sú situácie, kedy vám môže záznam z kamery pomôcť. Pri používaní kamery a hlavne zverejňovaní záberov treba byť opatrní. Na Slovensku máme v tomto ohľade celkom priateľskú legislatívu. Nie celkom jasná je situácia v Rakúsku, kde existujú protichodné právne názory na jej použitie, v niektorých krajinách je zas zakázaná úplne. Viac o legislatíve používania kamier v okolitých krajinách sa dočítate v nasledujúcom článku - KLIKNITE SEM!

Balenie s kamerou Niceboy PILOT XR obsahovalo všetko potrebné s výnimkou MicroSD karty. Montovanie na okno je veľmi jednoduché, stačí nalepiť držiak kamery na čelné okno mimo zorné pole vodiča. Kábel, napájajúci držiak, je dostatočne dlhý, zapojiť ho možno do USB portu, prípadne do zapaľovača (balenie obsahuje aj USB adaptér, pasujúci do zásuvky zapaľovača). Sfunkčnenie kamery je veľmi rýchle a jednoduché. Po zafixovaní držiaka na sklo sa k nemu kamera pripojí pomocou silného magnetu. Jej pripojenie/odpojenie je ľahké, zároveň však na svojom mieste drží dobre. 

Nastaviť základné funkcie kamery - rozlíšenie, šetrič obrazovky, expozícia, video slučka atď. - je najlepšie spraviť ešte pred samotnou montážou na sklo. Keď je odpojená, tak sa nám kamera automaticky vypla skôr, ako sme sa so systémom nastavenia bližšie zoznámili. Nastavovanie v momente, keď už je pripojená na skle, zas nie je také pohodlné. Na ovládanie sa využívajú štyri tlačidlá "spúšť", "šípka hore/dole" a tlačidlo na vyvolanie menu. Pre neznalých sa môže zdať nastavovanie jednotlivých funkcií tlačidlami zdĺhavé a v porovnaní s modernými dotykovými displejmi tomu tak je. Našťastie kamera umožňuje pripojenie na telefón prostredníctvom Wifi. Stačí si stiahnuť vyhovujúcu aplikáciu a ovládanie je razom jednoduché a rýchle. Navyše už nevadí, že je pripevnená v držiaku na skle.

Súčasťou funkcií je aj parkovací mód, spolieha sa na G-senzor, ktorý zaznamenáva otrasy. Pokiaľ zaznamená pohyb, kamera automaticky zapne nahrávanie. O zdroj energie sa v tomto prípade postará vstavaná Li-ion batéria s kapacitou 260 mAh. Po pripojení kamery k zdroju sa nahrávanie spustí automaticky, v praxi to vyzerá tak, že naštartujete a pripojená kamera začne okamžite nahrávať. Pokiaľ nie je nastavená niekoľko minútová slučka, tak kamera nahráva až pokým nezaplní pamäťovú kartu alebo nevypnete motor, a tým aj zdroj energie. Počas nahrávania videa je možné mávnutím rukou pod kamerou vyhotoviť fotografiu. My sme sa počas testu sústredili najmä na schopnosti kamery poradiť si s rôznymi svetelnými podmienkami. Pri aktivovanej funckii WDR (zlepšuje obraz, keď je veľký rozdiel medzi svetlými a tmavými časťami) výborne zvládala prechody z tieňa na slnko a dobre vyzeral aj obraz z nočnej jazdy. Výsledok si môžete pozrieť vo videu (väčšinu času sme nahrávali v nižšom rozlíšení Full HD z dôvodu menšej kapacity našej MicroSD karty. Maximálne 4K rozlíšenie (interpolované) bolo nastavené v krátkej sekcii pri predbiehaní cyklistu v čase od 33. sekundy).

Ak plánujete jednu kameru striedavo využívať na viacero áut, je to možné, ale magnetický držiak by mohol časom slabšie lepiť na okno. My sme v priebehu testu skúšali dve rôzne autá a premontovať kameru na druhé okno nebol problém. Pri odstraňovaní z okna treba s držiakom pre ľahšie odlepenie točiť do strany. V prípade pravidelného striedania dvoch áut odporúčame zakúpenie druhého držiaku, na internete sme ho našli v cene 35 eur. 

Pre nás je veľmi dôležitá jednoduchosť manipulácie s kamerou. Riešenie s magnetom je výborné. Po prvej inštalácii už iba jednoducho sadnete do auta, magnetom pripevníte kameru na svoje miesto v priebehu sekundy (ak ju napríklad na noc nosíte domov) a štartujete. Žiadna strata času s pripájaním káblov, zapínaním alebo nastavovaním. Silnou stránkou je schopnosť poradiť si s meniacimi sa svetelnými podmienkami. Kameru Niceboy PILOT XR sme našli v čase písania testu na internete za 156 eur.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní