Auto.sk Auto.sk

Tech

Revolúcia Apple CarPlay v novom iOS 13: Toto sa zmenilo

Nový operačný systém pre iPhone prináša obrovské inovácie aj motoristom. Technológia CarPlay dokáže viac ako kedykoľvek predtým. Prečítajte si, čo je nové.
Revolúcia Apple CarPlay v novom iOS 13: Toto sa zmenilo

Nový operačný systém pre iPhone prináša obrovské inovácie aj motoristom. Technológia CarPlay dokáže viac ako kedykoľvek predtým. Prečítajte si, čo je nové.

Uvedenie novej generácie iPhone so sebou tradične nesie aj predstavenie nového operačného systému, ktorý je dostupný vždy aj pre niekoľko predošlých modelov. Apple iPhone 11 so sebou priniesol iOS 13, ktorý prináša asi najväčšie zmeny v technológií CarPlay doteraz. Funkcia, ktorá spája váš telefón s autom tak, že doslova nahrádza zabudovaný multimediálny systém je dnes samostatnejšia, prehľadnejšia a inteligentnejšia. Toto sú tie najväčšie zmeny.

Pracovná plocha

Najväčšou nevýhodou technológie doteraz bola absencia pracovnej plochy. CarPlay vždy povoľovalo zobrazovanie obsahu iba jednej aplikácie naraz. Ak ste teda mali zapnutú navigáciu, no zároveň ste chceli voliť hudbu, mali ste jednoducho smolu. S príchodom iOS 13 však dlhoočakávaná plocha pribudla. Na jednej obrazovke naraz môžete sledovať navigáciu, prepínať hudbu a sledovať rôzne návrhy Siri.

Ak používate svoj iPhone s autom dlhodobo, iste ste si všimli, že telefón si pamätá, ako sa pohybujete. Po pripojení auta pomocou Bluetooth už v predošlých verziách dokázal odhadnúť váš cieľ jazdy a ponúknuť predbežný výpočet trvania. Dnes toto všetko uvidíte aj v CarPlay rozhraní. Ba čo viac, jedným klikom dokážete spustiť navigáciu na toto miesto. A odhadovanie vašej destinácie nefunguje len na základe sledovania pohybu. Aplikácia Mapy je spojená aj s kalendárom. Pokiaľ si do pripomienok zadávate aj adresu vášho stretnutia, CarPlay bude fungovať rovnako.

Jedinou nevýhodou tejto plochy je, že dnes ešte nie je prispôsobiteľná. Jednotlivé aplikácie vám na ňu namiešal sám Apple, a tak sa tam iné aplikácie ako Apple zatiaľ nedostanú. Sklamaní môžu byť najmä užívatelia Sygicu alebo Waze. Tí si ale svoje aplikácie môžu otvoriť bez problémov "vo veľkom" ako aj doteraz.

Apple Mapy

Aplikáciu Mapy sme už načrtli. V novej generácií operačného systému je však podstatne prepracovanejšia. Nová verzia Máp je zatiaľ dostupná len v Európe a Severnej Amerike, no postupne sa dostane aj do ostatných kútov sveta. Prichádza napríklad menu, kde rýchlo nájdete svoje najnavštevovanejšie destinácie, vylepšené sledovanie dopravy, lepšie prepojenie s aplikáciami ako kalendár a kontakty, a iné. V najobývanejších častiach moderného sveta už existujú aj informácie o červenej na semafore.

Apple CarPlay
Zdroj: David Dejvo Schun

Napriek tomu, že Mapy prešli obrovskou inováciou, ešte stále sa v niektorých aspektoch na konkurenciu nedotiahnu. Na mysli máme hlavne časový odhad, ktorý je presnejší v Google Maps aj Waze. Ani Apple ani Google sa stále nevyrovnajú Waze v nahlasovaní dopravných nehôd, hliadok alebo iných nástrah.

Telefón počas jazdy

Používanie telefónu počas jazdy nepodporujeme. Často sa ale stáva, že je cez CarPlay pripojený spolujazdec. V doterajších verziách iOS sa zrkadlilo na obrazovke auta to, čo ste akurát používali na svojom telefóne. Teda... pokiaľ bola aplikácia certifikovaná a schválená pre CarPlay. Inými slovami, ak ste si zapli Mapy, na obrazovke auta boli Mapy. Ak Hudbu, bola tam Hudba. Ak WhatsApp, bolo tam štandardné menu s aplikáciami pre CarPlay.

S príchodom iOS 13 sa z telefónu a aj zo služby CarPlay nestáva akési zrkadlo, ale aplikácia na pozadí. Telefón teda robí multitasking a povoľuje vám zobrazovať aplikáciu na obrazovke auta a zároveň používať svoj telefón úplne bezo zmeny. Na multimediálnom systéme tak môže svietiť navigácia a vy zároveň odpovedáte svojim fanúšikom na Instagrame. Ideálne z miesta spolujazdca.

Zmenou prešla aj aplikácia Správy. Pokiaľ vám v minulosti počas používania CarPlay prišla správa, ktorú ste si chceli otvoriť na telefóne, išlo o náročnú procedúru. Za účelom menšieho odpútavania sústredenia od jazdy sa vždy zapla Siri, ktorá vám ju prečítala a opýtala sa, čo chcete odpovedať. Všetci si vieme predstaviť a mnohí sme zažili, ako táto funkcia asi funguje v slovenčine. Jediným receptom tam bolo počkať asi pol minúty a správu otvoriť až potom, keď sa vám už Siri nehrnula do pozornosti. Dnes už môžete odpovedať okamžite bez akýchkoľvek obmedzení.

Siri je tiež inteligentnejšia. Jej používanie už nezaberá celú obrazovku a cupertinská spoločnosť ju plánuje sprístupniť aj pre aplikácie iných vývojárov. Vďaka tomu budete môcť onedlho ovládať Spotify rovnako ako Apple Music.

Tagy

Pokračovať v čítaní