http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Tech

Pamätáte si koncept Michelin? Táto pneumatika vydrží navždy

Pri konceptoch a víziách môžu dať inžinieri fantázií voľnú ruku. Pneumatika od Michelinu mala vyriešiť hneď niekoľko problémov naraz. Nikdy ju netreba demontovať, nikdy sa nezničí.
A Visionary Concept Tire | Michelin - YouTube

Pri konceptoch a víziách môžu dať inžinieri fantázií voľnú ruku. Pneumatika od Michelinu mala vyriešiť hneď niekoľko problémov naraz. Nikdy ju netreba demontovať, nikdy sa nezničí.

Predstavte si pneumatiku budúcnosti, ktorá bude riešiť všetky problémy dnešnej doby. Nikdy nedostane defekt, nebude ju treba prezúvať, nikdy sa nezničí a ešte je aj vyrobená z ekologických materiálov. Koncept Michelin Visionary zverejnil výrobca pneumatík ešte v roku 2017. My si ho však radi pripomenieme, keďže ide o jeden z najatraktívnejších konceptov pneumatiky budúcnosti.

V minulosti sme už písali o pneumatikách, ktoré nepotrebujú vzduch. Koncept spoločnosti Michelin však nie je iba o tom. Ukazuje, kam až ľudstvo môže zájsť pri plnom využití dnešných technológií. Odpoveďou na túto otázku teda nie je iba bezvzduchová pneumatika, ale celé koleso. To je vyrobené z ekologicky odbúrateľných materiálov a doplnené o ďalšiu významnú vymoženosť.

Tou je práve možnosť nanášať rôzne dezény. Pomocou špeciálnej 3D tlačiarne od Michelinu by bolo možné kolesá kedykoľvek v priebehu niekoľkých minút upraviť tak, aby pasovali do terénu, do ktorého sa práve chystáte. Ak idete na hory, pohyblivé hlavice vám vytlačia hlbší dezén. V prípade, že pôjdete po suchej ceste, dostanete hladučkú plochu s minimom zárezov. Vedľajší efekt takejto neustálej úpravy je aj ten, že sa pneumatika nikdy neopotrebuje. Skôr, ako by to stihla, ju totiž "pretlačíte." Povinnosť prezúvať potom odpadne fakticky navždy.

Celý koncept znie priam až rozprávkovo. Bohužiaľ, minimálne ešte niekoľko rokov rozprávkou aj ostane. Spoločnosť nikdy nepotvrdila úvahy o sériovej výrobe pneumatiky budúcnosti. Pri srdci nás ale môže hriať fakt, že ľudstvo je ešte stále schopné vytvárať úžasné, pokrokové a ekologické veci.

zdroj: Youtube, com

Tagy

Pokračovať v čítaní