http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Tech

Michelin a GM predstavili nové bezvzduchové pneumatiky

Hlavnou výhodou bezvzduchových pneumatík je odolnosť voči defektu. S ich reálnym využitím v praxi sa počíta už o pár rokov.
New generation of airless tire | Michelin - YouTube

Hlavnou výhodou bezvzduchových pneumatík je odolnosť voči defektu. S ich reálnym využitím v praxi sa počíta už o pár rokov.

O bezvzduchových pneumatikách sme už v minulosti písali. Ich využitie vývojári videli najmä pri pracovných strojoch. Teraz však Michelin spolu s General Motors prezentovali novú generáciu bezvduchových pneumatík pre osobné autá. V súčasnosti sa nové pneumatiky s názvom Upits Prototype testujú napríklad na elektrickom Chevrolete Bolt EV. Neskôr v priebehu tohto roka budú testy pokračovať už aj v reálnej premávke v Michigane. GM na to využije flotilu elektromobilov Bolt. 

Michelin Uptis - bezvzduchové pneumatiky (15 obrázkov v galérii)

Hlavnou výhodou je, že nový typ pneumatík je odolný voči šlus defektu, ťažkému poškodeniu, pri ktorom bežná pneumatika v priebehu momentu stratí tlak. Pre posádku môže byť takáto situácia veľmi nebezpečná. Vďaka využitiu nových pneumatík by podľa Michelinu došlo k zníženiu počtu vymenených pneumatík pred koncom životnosti z dôvodu ich poškodenia. Nové pneumatiky Uptis by mali mať navyše dlhšiu životnosť, keďže nemôže dôjsť k ich predčasnému opotrebeniu z dôvodu zlého tlaku v gume. Celé by to malo mať pozitívny efekt na ekológiu kvôli nižšej spotrebe surových materiálov a nižšej produkcii emisií. Navyše vodičom by sa už nemalo stávať, že budú musieť náhle meniť pneumatiku na diaľnici, keďže defekt na bezvzduchovej pneumatike nedostanú. Na cesty by sa sériová verzia pneumatiky mala dostať v roku 2024.

Tagy

Pokračovať v čítaní