http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Tech

Jaguar Land Rover: "Zmyslový volant" poslúži ako navigácia

Šoféra navigácia v aute často rozptyľuje a odpútava jeho pozornosť od diania na ceste. Navigáciu však zároveň potrebuje, preto prichádza Jaguar Land Rover s novým "zmyslovým volantom".
Jaguar Land Rover: "Zmyslový volant" poslúži ako navigácia

Šoféra navigácia v aute často rozptyľuje a odpútava jeho pozornosť od diania na ceste. Navigáciu však zároveň potrebuje, preto prichádza Jaguar Land Rover s novým "zmyslovým volantom".

Mnohí šoféri už určite zažili jazdu v cudzom veľkomeste, kde boli prvýkrát a museli sa spoliehať na navigáciu. Pri prechádzaní zložitejších križovatiek sa v takomto prípade šoféri často sústredia na navigáciu viac, ako je bezpečné. Nevenovenie sa dostatočným spôsobom premávke má potom často za následok nehodu. Rozptýlenie šoféra sa v USA podpisuje až pod 10 % tragických nehôd. Automobilky preto hľadajú spôsob, ako navigovanie uľahčiť a nerozptyľovať šoféra. Nepochybne dobrým riešením je zobrazenie navigácie na head up displeji, ktorý má šofér v zornom poli, ale aj staré dobré hlasové navádzanie. S netradičným riešením tohto problému prichádza Jaguar Land Rover. V spolupráci s univerzitou v Glasgowe vytvoril "zmyslový volant", ktorého časti môžu byť rýchlo ochladené, alebo zohriate. Rozdiel v teplotách môže byť až 6 °C, ale šofér si rozptyl teplôt môže nastaviť podľa vlastných predstáv. Volant zohrievaním a ochladzovaním svojich častí šoférovi naznačí, kedy a do ktorej strany má odbočiť. 

Upozornenia prostredníctvom zmeny teploty sú využiteľné aj pre iné funkcie. Napríklad vás vozidlo týmto spôsobom môže upozorniť na nedostatok paliva. Zohriatie časti volantu môže byť pri navigovaní veľmi intuitívne najmä na jednoduchých križovatkách, zároveň neruší konverzáciu v aute ako hlasové navádzanie. V prípade zložitejších križovatiek vo veľkomestách však zrejme nepôjde o ideálne riešenie. Celý systém treba vnímať iba ako doplnok k ďalším technológiám. Najviac sa nám zatiaľ v praxi páčilo riešenie Mercedesu, využívajúce rozšírenú realitu. Kombinácia obrazu z kamery s grafickými ukazovateľmi výrazne uľahčovala navigovanie v neznámom prostredí. K dokonalosti už len chýba, aby sa to celé premietalo na sklo a nie na displej ako v testovanom Mercedese triedy A.

Tagy

Pokračovať v čítaní