http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Tech

Ford prišiel s novou ochranou pred krádežou pre vozidlá s bezkľúčovým systémom

Štyridsať sekúnd potom ako odložíte kľúč na miesto, prestane vysielať signál na odomknutie auta, a tým sťaží situáciu zlodejom.
Ford prišiel s novou ochranou pred krádežou pre vozidlá s bezkľúčovým systémom

Štyridsať sekúnd potom ako odložíte kľúč na miesto, prestane vysielať signál na odomknutie auta, a tým sťaží situáciu zlodejom.

O tom, že bezkľúčové systémy uľahčujú život nielen majiteľom, ale aj zlodejom, sme už písali niekoľkokrát. Stačí zariadenie, ktoré zosilní signál kľúča a vozidlo sa zrazu dá otvoriť aj naštartovať. Kľúč od auta sa môže pritom nachádzať za dverami/múrom domu. Ako to presne funguje v praxi aj s videom konkrétnej krádeže, si môžete pozrieť v nasledujúcom článku.

Ochranou proti tomu boli doteraz nie celkom praktické špeciálne obaly na kľúč. Z domácich riešení fungovalo napríklad zabalenie kľúča do alobalu. S praktickejším riešením bezpečnostného problému bezkľúčových systémov prišiel teraz Ford. Novinku zatiaľ ponúka pre modely Focus a Fiesta. Dostupné je nielen pre nové autá, ale aj pre staršie vozidlá. Poplatok za nainštalovanie systému pre staršiu Fiestu je v prepočte 75,50 eur a majitelia starších Focusov si musia pripraviť 83,60 eur. Úprava staršieho kľúča potrvá v servise približne hodinu. Informácie pochádzajú z portálu AutoExpress a ceny sú prepočítane z britských libier. 

Celý systém funguje na jednoduchom princípe. Keď príde majiteľ auta domov a kľúč odloží, tak sa po 40-tich sekundách deaktivuje systém bezkľúčového ovládania. Kľúč totiž neustále monitoruje, či je v pohybe, alebo je odložený na mieste. Akonáhle sa 40 sekúnd nehýbe, tak prestane vysielať signál na otvorenie auta. V prípade Fordu signál z kľúča pokryje vzdialenosť dva metre. Akonáhle sa majiteľ s kľúčom pohne a dostane sa do vzdialenosti dvoch metrov od auta, tak je možné ho odomknúť jedným dotykom kľučky. Vozidlo je teraz výrazne lepšie chránené pred nočnou krádežou spred domu. Teoretickou možnosťou pre zlodejov stále ostáva sledovanie majiteľa a zosilnenie signálu kľúča v momente, keď sa s ním hýbe.

Tagy

Pokračovať v čítaní