http://sk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=.Kg1L3AogVV7VoRsjQw6zMbfj52YXNr6H7USs18tFSL.07/fastid=fkceldpfnabsrrkjnvevsywjrymb/stparam=qflebrdjha/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=

Auto.sk Auto.sk

Tech

BMW vyzbrojilo SUV X5 nepriestrelnou ochranou VR6

Žijete na hrane zákona, alebo v nebezpečnej oblasti? Ak máte dosť peňazí, môžete zvýšiť úroveň bezpečnosti aj kúpou BMW X5 VR6.
BMW vyzbrojilo SUV X5 nepriestrelnou ochranou VR6

Žijete na hrane zákona, alebo v nebezpečnej oblasti? Ak máte dosť peňazí, môžete zvýšiť úroveň bezpečnosti aj kúpou BMW X5 VR6.

Na pohľad obyčajné BMW X5, v skutočnosti však ide o špeciálnu verziu triedy VR6. V preklade to znamená, že toto BMW X5 spĺňa stanovenú normu pri ochrane pasažierov. Pasažierov ochráni pri streľbe aj explóziách. Všetky časti karosérie sú vystužené ochrannou vysoko pevnou oceľou, ochranný kryt je aj na podvozku. Mnohovrstvové bezpečnostné sklá dosahujú hrúbku 33 mm. Konštruktéri sa pri návrhu sústredili aj na slabé miesta, akými sú medzery medzi dverami. Všetky sú prekryté tak, aby "guľky" neprenikli dovnútra. Vozidlo odolá nábojom kalibru 7.62 × 39 FeC alebo 7.62 × 39 SC. Nám to nič nehovorí, ale ako BMW vysvetľuje v tlačovej správe, takéto náboje sa využívajú v zbraniach typu AK-47 (Kalašnikov). Vnútorný priestor ostane neporušený aj pri výbuchu 15 kg TNT vo vzdialenosti 4 m od auta. Podlaha štandardne odolá výbuchu granátu DM51, za príplatok dodá BMW ešte odolnejšiu ochranu podlahy, a potom posádka vyviazne aj pri výbuchu granátu HG85. V prípade poškodenia sa palivová nádrž zacelí a zamedzí unikaniu paliva. Samozrejmosťou sú runflat pneumatiky, ktoré umožňujú pokračovať v jazde aj po strate tlaku.


BMW X5 VR6 (25 obrázkov v galérii)

Dobre vyzbrojené auto musí byť na cestách aj rýchle. BMW neuvádza jeho hmotnosť, ale nejakú tonu navyše mu pancierovanie určite pridalo. Bavorská automobilka preto stavila na silný benzínový V8 motor s objemom 4,4. Ťažké BMW X5 vďaka nemu zrýchli na 100 km/h v priebehu 5,9 s. Spoľahnúť sa môže na výkon 390 kW a krútiaci moment 750 Nm. Vozidlo je určené najmä pre pôsobenie v nebezpečných oblastiach v Rusku, Afrike a Južnej Amerike. Cenu sme sa zatiaľ nedozvedeli, ale rozhodne nepôjde o lacný špás. Len pre lepšiu predstavu pred dvoma mesiacmi sme písali o Volve XC90, ktoré spĺňalo podmienky pre zisk certifikátu VPAM VR8, teda silnejšej ochrany. Švédi si takéto vozidlo cenia na približne 500-tisíc eur.

Tagy

Pokračovať v čítaní