Auto.sk Auto.sk

Tech

Audi vyšle lunar quattro na Mesiac, zatiaľ ho predviedlo v reklame

Audi lunar quattro poletí na Mesiac v roku 2019. Zatiaľ prechádza potrebným vývojom a medzičasom sa objavilo na filmovom plátne, ale aj v najnovšej reklame, ktorá vznikla 45 rokov po misii Apollo 17.
Alien: Covenant x Audi lunar quattro - YouTube

Audi lunar quattro poletí na Mesiac v roku 2019. Zatiaľ prechádza potrebným vývojom a medzičasom sa objavilo na filmovom plátne, ale aj v najnovšej reklame, ktorá vznikla 45 rokov po misii Apollo 17.

Už je to 45 rokov, odkedy NASA poslala na Mesiac Apollo 17 s vozidlom Lunar Rover na palube. Pri tejto príležitosti natočilo Audi reklamu, v ktorej propaguje aj svoju vlastnú misiu na Mesiac. Dej sa odohráva v roku 2030, keď dvaja astronauti nachádzajú na povrchu Mesiaca stopy, zanechané ľudstvom. Najskôr si všimnú stopu Neila Armstronga z roku 1969, neskôr narazia na stopy po vozidle Lunar Rover z roku 1972. Nakoniec zbadajú odtlačok pneumatiky z roku 2019. Na svedomí ju má vozidlo Audi lunar quattro. V spote nájdeme aj prvky z reklamy z roku 1990, kde otec – Eskimák, učí svojho syna rozoznávať stopy divokých zvierat na snehu a medzi nimi aj stopy pneumatík vozidla Audi quattro.

Audi lunar quattro skutočne poletí na Mesiac. Pôvodne išlo o projekt IT experta, Roberta Böhma, ktorý založil tím The Part-Time Scientists a v roku 2007 ho prihlásil do súťaže Google Lunar Xprize. Cieľom súťaže je poslať na Mesiac vozidlo, schopné prejsť po jeho povrchu minimálne 500 m a odoslať fotografiu v HD rozlíšení späť na Zem. Miesto pristátia má byť v oblasti, kde v roku 1972 pristálo Apollo 17. Za splnenie rôznych úloh získajú účastníci odmeny vo výške až 30 miliónov dolárov. 

Tím The Part-Time Scientists sme v súčasnosti medzi piatimi potvrdenými tímami, ktorých vozidlo poletí na Mesiac, nenašli. V roku 2015 však svoje sily spojil s automobilkou Audi a o úspechu jeho projektu málokto pochybuje. Inžinieri automobilky pomohli s vývojom pohonu všetkých kolies a prispeli aj batériou, ktorá musí zniesť extrémne podmienky. Pre lepšiu stabilitu zväčšili vozidlo aj kolesá a zároveň použitím ľahkých materiálov znížili jeho hmotnosť na 30 kg.

Medzitým sa mesačné vozidlo Audi objavilo aj vo filme Votrelec: Covenant.

Tagy

Pokračovať v čítaní