Auto.sk Auto.sk

Správy

Bugatti La Voiture Noire: Jediný kus prišiel do Ženevy

Už vo štvrtok sa otvárajú brány ženevského autosalónu pre verejnosť. Každý milovník áut si tak bude môcť prezrieť to najlepšie z aktuálnych technológií, dizajnu a materiálov v automobilovom priemysle. Novinári však majú možnosť nahliadnuť za brány výstavnej haly už dnes. Bugatti La Voiture Noire roz
Bugatti La Voiture Noire: Jediný kus prišiel do Ženevy

Už vo štvrtok sa otvárajú brány ženevského autosalónu pre verejnosť. Každý milovník áut si tak bude môcť prezrieť to najlepšie z aktuálnych technológií, dizajnu a materiálov v automobilovom priemysle. Novinári však majú možnosť nahliadnuť za brány výstavnej haly už dnes. Bugatti La Voiture Noire rozhodne spôsobí rozruch.

Autosalón v Ženeve je pravdepodobne najočakávanejším autosalónom Európy. Automobilky už týždne informujú o novinkách, ktoré plánujú priniesť na dosky výstavných hál. Medzi bežnými autami sa zaskvie aj zopár modelov exkluzívnych značiek. Bugatti prinieslo jediný vyrobený exemplár oslavujúci históriu značky. Ak ste si naňho robili zálusk, brúsite si zuby márne. Auto je už predané neznámemu majiteľovi.

Bugatti La Voiture Noire
Zdroj: Bugatti

Čierny luxusný superšport vznikol na počesť Bugatti Type 57 SC Atlantic a jeho názov v preklade do slovenčiny znamená "čierne auto." Jeho čierne prevedenie bolo navrhnuté ako spomienka na dizajnéra značky, Jeana Bugattiho. On vlastnil Type 57 SC v tejto farbe a jeho automobilová vášeň ho stála život. Umrel pred osemdesiatimi rokmi počas testovacej jazdy na okruhu, kde mu do cesty vbehol nič netušiaci cyklista. Jean stratil kontrolu nad vozidlom a nabúral do stromu.

Bugatti La Voiture Noire
Zdroj: Bugatti

La Voiture Noire je automobil postavený na základe Chironu. Pod kapotou buble enormný šestnásťvalec W16 dopovaný štyrmi turbami. Jeho objem je, podobne ako pri Chirone, osem litrov a výkon predstavuje 1103 kW. Zrýchlenie a maximálnu rýchlosť automobilka neuvádza, pravdepodobne neboli ani testované. Na základe špecifikácií však môžeme očakávať, že rýchlosť sa od Chironu príliš odlišovať nebude. Na dizajne exteriéru najviac zaujme zadná časť. Auto má až 6 výfukov podobne ako pri type 57. Vyzerá ako rozzúrený býk pripravený vydychovať plamene. Každá časť karosérie bola robená ručne z uhlíkových vlákien a pneumatiky na kolesách sú také úzke, že takmer neexistujú.

Bugatti La Voiture Noire
Zdroj: Bugatti

Iba niekoľko hodín po predstavení auta sa už spustila vlna dohadov o tom, kto môže byť novým majiteľom jediného vyrobeného exempláru. Identitu kupujúceho automobilka nezverejnila, no portál Autoblog odhaduje, že by mohlo ísť o Ferdinanda Piëcha, vnuka zakladateľa automobilky Porsche a priekopníka v automobilizme, Ferdinanda Porscheho. Čo však automobilka ochotne zverejnila, je cena novej "hračky." Automobilka si za unikát vypýtala 11 miliónov eur pred zdanením. Auto je teda približne štyrikrát drahšie ako Chiron. 

Tagy

Pokračovať v čítaní