Auto.sk Auto.sk

Praktické rady

Prezuť zimné pneumatík v správny čas je ako tipnúť si počasie na mesiac dopredu

Predpovedať správny moment na prezutie pneumatík je záležitosťou náhody. Ak ste odkázaní na služby pneuservisu, netreba čakať do poslednej chvíle.
Prezuť zimné pneumatík v správny čas je ako tipnúť si počasie na mesiac dopredu

Predpovedať správny moment na prezutie pneumatík je záležitosťou náhody. Ak ste odkázaní na služby pneuservisu, netreba čakať do poslednej chvíle.

Sezóna výmeny letných pneumatík za zimné je už v plnom prúde, minimálne vo vyššie položených častiach Slovenska. Médiami v tomto období každoročne prebehnú správy, kedy je najvhodnejšie meniť pneumatiky. Najčastejšie sa ako správny moment na výmenu pneumatík berie situácia, keď teploty klesajú pod 7 stupňov. Údaj je síce konkrétny, ale nehodí sa na každú pneumatiku. Jednotlivé pneumatiky sa od seba líšia svojimi vlastnosťami a aj použitou zmesou. 

Niektoré znesú o niečo chladnejšie počasie ako druhé. Faktom je, že s klesajúcimi teplotami sa ich vlastnosti zhoršujú a v slovenských podmienkach je pri využívaní motorového vozidla v zime výmena pneumatík nutná. Čakanie na tú správnu teplotu však nie je zárukou vystihnutia správneho momentu na prezutie. Stačí, aby prišlo k náhlemu ochladeniu a môže byť neskoro. Ak teploty náhle stúpnu, tak zas dochádza k rýchlemu opotrebovaniu zimných pneumatík.

Stanoviť správny čas na výmenu je rovnako náročné, ako tipnúť si správnu predpoveď počasia na najbližší mesiac. Preto treba pristúpiť k termínu výmeny pragmaticky. Na jednu stranu váh si treba dať riziko z rýchlejšieho opotrebenia zimných pneumatík v prípade teplejšieho počasia a na druhú stranu riziko, vyplývajúce z horších jazdných vlastností letných pneumatík v prípade ochladenia. Naším odporúčaním v tomto prípade je s výmenou zbytočne neotáľať. Platí to, pokiaľ nepatríte do skupiny ľudí, ktorá si vymení pneumatiky kedykoľvek svojpomocne doma a zároveň si nemôžete dovoliť nechať auto doma v prípade náhlej zmeny počasia. Pri včasnom objednaní termínu výmeny pneumatík sa vyhnete zbytočným stresom a čakaniu, zároveň vás náhly príchod zimy nezaskočí.

Ak sa rozhodnete pre výmenu pneumatík vo vlastných podmienkach, treba dobre skontrolovať, či sú letné pneumatiky rovnomerne opotrebované. Ak nie, môže to poukazovať na zle nastavenú geometriu kolies.


Keď pneumatiky, tak z MIKONY! 

Rezervujte si termín na prezutie online na www.mikona.sk. MIKONA je značková sieť pneuservisov na Slovensku. Svojim klientom poskytuje služby už 25 rokov.

alternativny-text

Tagy

Pokračovať v čítaní