Autosuv.sk

Ostatné

Disky z druhej ruky? Môžu byť nebezpečné.

Nekvalitné a podozrivo lacné disky môžu predstavovať riziko pre naše zdravie i peňaženku. Ako teda rozoznať kvalitný disk?
Disky z druhej ruky? Môžu byť nebezpečné.

Nekvalitné a podozrivo lacné disky môžu predstavovať riziko pre naše zdravie i peňaženku. Ako teda rozoznať kvalitný disk?

Veľa ľudí si myslí, že samotný disk nemôže byť nič komplikované. Veď je to len kus kovu naliaty do istej formy, ktorý namontujete na nápravu. Potom si kúpia buď originálne pôsobiaci disk za podozrivo nízku cenu alebo nejaký od externého dodávateľa, ktorý je tiež podozrivo lacný oproti ostatným. Aj keď môžu vyzerať na prvý pohľad úplne rovnako ako disky priamo od výrobcu, falzifikáty predstavujú veľké riziko.

Predstavte si, že idete vo veľkej rýchlosti a zrazu vás prekvapí výtlk na ceste. Vy sa už nestíhate vyhnúť, a tak privriete oči, zatnete zuby a s utrpením prečkáte ten náraz. Kolesá si odnášajú z cesty najviac, no pokiaľ nešlo o niečo naozaj extrémne, originálne disky priamo od výrobcu auta alebo renomovaného tuningového výrobcu by tento náraz mali prežiť bez ujmy. Na porovnávacom videu sa postavia "fejky" oproti originálnym diskom. Falšované sa vám po náraze vo vyššej rýchlosti môžu pokaziť a dokonca vás ohroziť na živote.

Predstavte si, že sa ocitnete v situácií, kedy sa vám po prvom náraze disk zničí. V tom prípade ste ani neušetrili a ešte ste aj riskovali zdravie. Niektoré poisťovne dokonca pri používaní takýchto kolies krátia poistné plnenie, a tým si iste tiež nepolepšíte. Ako teda spoznať vhodný a bezpečný disk?

Rozdiel medzi fejkami a originálmi je naozaj obrovský...

zdroj: youtube.com

Hľadajte disk s homologizáciou

I keď by sa dalo polemizovať, či sú disky určené napríklad pre Indiu rovnako bezpečné ako tie naše, disky pre Slovenský trh musia spĺňať európske štandardy, a teda sa rozdiely aspoň v rámci Európy nerobia. Ak na svojom disku nájdete E v krúžku, môžete si byť istý že tento disk bol schválený pre použitie v Európe. Ak si budete kupovať nejaké disky dodatočne, dbajte na to, aby ste si pri kúpe prevzali aj potvrdenie o homologizácií. Predajca je povinný vám takúto dokumentáciu dať priamo spolu s diskami. Pri kúpe diskov priamo od výrobcu automobilu takéto potvrdenie nedostanete. Namiesto toho je však na disku vyrazené logo výrobcu.

Ďalšou možnosťou je kúpiť si disk, ktorý je povolený len na Slovensku. Takýto disk nemusí byť určený výlučne pre slovenský trh, no takisto nie je homologizovaný pre úplne celú Európu. Je schválený ministerstvom dopravy a jeho označenie začína kódom 27MD. Takéto disky sú však kúpou na dlhé lakte, nakoľko s nimi môžete ísť len do krajín, kde sú schválené. Preto ak sa rozhodnete pre kúpu takéhoto kolesa, overte si aj zvyšné kódy, aby ste vedeli, do ktorých krajín s daným diskom môžete vstúpiť.

zdroj: Youtube.com

Tagy

Pokračovať v čítaní