Auto.sk Auto.sk

Plug in hybridné Audi Q8 ide do predaja. Štartuje na sume 75 000 eur

Na Slovensku bude plug in hybridné Audi Q8 zrejme ešte o pár tisíc eur drahšie v porovnaní s nemeckou verziou za 75 000 eur.
Plug in hybridné Audi Q8 ide do predaja. Štartuje na sume 75 000 eur Audi

Audi pokračuje v elektrifikácii svojich modelov. Najnovšie začína schádzať z liniek výrobného závodu Audi Q8 s označením 55 TFSI e quattro a 60 TFSI e quattro. Ide v poradí o siedmy model s novým plug in hybridným pohonom, predstaveným v polovici minulého roku. Obe motorizácie sa spoliehajú na benzínový motor V6 s objemom 3,0 l a s výkonom 250 kW. Prídavný elektromotor s výkonom 100 kW je priamo integrovaný do 8-stupňovej prevodovky Tiptronic. Lítiovo-iónová batéria je ukrytá pod batožinovým priestorom a má kapacitu 17,8 kWh, chladená je osobitným kvapalným okruhom. V prípade potreby je chladenie prepojené priamo s klimatizáciou, alebo s druhým okruhom, ktorý slúži na chladenie elektromotora. 

Audi

Parametre slabšej verzie Q8 50 TFSI e sú nasledovné. Maximálny výkon 280 kW, krútiaci moment 600 Nm, elektrický dojazd 45 km a zrýchlenie na 100 km/h zvládne plug in hybridné SUV Coupé v priebehu 5,8 s. Silnejšia verzia 60 TFSI e disponuje výkonom 340 kW, krútiacim momentom 700 Nm, elektrickým dojazdom 47 km a na stovku zrýchli v priebehu 5,4 s.

Audi

Po aktivovaní navigácie sa zapne aj prediktívny systém používania hybridného pohonu. Jeho úlohou je čo najefektívnejšie minúť energiu z batérií, alebo ju naopak mierne dobíjať v miestach, kde dokáže ísť spaľovací motor úsporne. V momente, keď dá šofér nohu z plynu, prediktívny systém rozhoduje, či len vypne spaľovací motor a nechá vozidlo plachtiť, alebo začne aj brzdiť a rekuperovať energiu. Elektromotor slúži na spomalenie až do 0,3 g bez použitia klasických bŕzd. Takže vo väčšine situácií sú brzdy neaktívne. 

Cena plug in hybridnej verzie 55 TFSI e bude v Nemecku začínať na sume 75 000 eur, u nás to bude zrejme o pár tisíc eur viac. To isté platí aj pre drahšiu verziu Q8 60 TFSI e, ktorá v Nemecku začína na sume 92 800 eur. Okrem vyššieho výkonu príde na trh s bohatšou štandardnou výbavou.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní