Auto.sk Auto.sk

Novinky

V nemeckom prieskume spoľahlivosti vyhralo Mitsubishi. Darilo sa opäť Škode a Hyundaiu

V porovnaní s britským prieskumom sa v Nemecku výrazne prepadol Peugeot. Škoda a Hyundai si udržali miesta na pódiu, ale predbehlo ich Mitsubishi.
V nemeckom prieskume spoľahlivosti vyhralo Mitsubishi. Darilo sa opäť Škode a Hyundaiu

V porovnaní s britským prieskumom sa v Nemecku výrazne prepadol Peugeot. Škoda a Hyundai si udržali miesta na pódiu, ale predbehlo ich Mitsubishi.

Pred vyše týždňom sme zverejnili rebríček spoľahlivosti značiek a modelov vo svojej triede, ktorý vychádzal z reálnych skúsenosti 11 530 britských majiteľov 1 - 3 ročných vozidiel. Teraz rovnaká spoločnosť J.D. Power zverejnila rovnaký prieskum spoľahlivosti, vychádzajúci zo skúseností nemeckých majiteľov vozidiel. Pre nás má väčšiu výpovednú hodnotu, keďže nemecký trh nám je predsa len o niečo bližší. Do online ankety sa zapojilo 12 854  majiteľov 1 - 3 ročných vozidiel a anketu vypĺňali v čase od novembra 2018 do konca januára 2019. V prieskume zadávali počet porúch (a ich špecifikáciu) za posledných 12 mesiacov. 

Výsledok nemeckého rebríčka sa od britského v niektorých prípadoch líši. Kým v Británii pomerne jednoznačne zvíťazil Peugeot, v Nemecku sa dostal len do spodnej polovice tabuľky. Prvé miesto tu obsadilo Mitsubishi so skóre 85 PP100 (85 porúch na 100 áut). V britskom prieskume nebola japonská značka uvedená v tabuľke z dôvodu malej vzorky vozidiel. Škoda dosiahla v Británii aj v Nemecku výborné druhé miesto s rovnakým hodnotením 88 PP100. Tesne za ňou nasledoval v oboch rebríčkoch Hyundai so skóre 89 PP100 v Nemecku a 90 PP100 v Británii.

Rebríček odhaľuje aj zaujímavý trend. Automobilky s veľkým objemom výroby predbehli v hodnotení spoľahlivosti prémiové značky. Najlepšou prémiovou značkou sa stalo Volvo so skóre 111 PP100 na 12. mieste. BMW, Mercedes a Audi obsadili až 17., 19. a 20. miesto. Priemerné skóre medzi značkami bolo 115 PP100, čo je o niečo lepší výsledok v porovnaní s britským prieskumom. Tam bolo priemerné skóre 119 PP100. Do celkového hodnotenia boli zarátané aj značky Honda, Jeep, Land Rover, Porsche a Suzuki, ale pre malú vzorku neboli hodnotené a nenachádzajú sa v rebríčku.

V hodnotení áut vo svojich kategóriách boli víťazi nasledovní: Smart Fortwo; Škoda Fabia, Škoda Rapid, Opel Insignia, Mercedes triedy E a Hyundai Tucson.

Kategória1. miesto2. miesto3. miesto
Mestské vozidláSmart FortwoVolkswagen UP!Hyundai i10
Malé autáŠkoda FabiaCitroen C3Hyundai i20
Kompaktné autáŠkoda RapidSeat LeonBMW radu 1
Stredná triedaOpel InsigniaŠkoda SuperbFord Mondeo
Veľké a luxusné autáMercedes triedy E--
Kompaktné SUVHyundai TucsonMazda CX-5Kia Sportage

Tagy

Pokračovať v čítaní