Autosuv.sk

Ostatné

Toyota mieri na Mesiac - vytvára Lunar Cruiser

Na lunárnom vozidle pre posádku na prieskum Mesiaca Toyota spolupracuje s Japonskou vesmírnou agentúrou JAXA.
Toyota mieri na Mesiac - vytvára Lunar Cruiser

Koncept japonského lunárneho vozidla pre posádku vznikol v roku 2019, keď sa Toyota a JAXA rozhodli spojiť sily a vyvinúť vozidlo na vodíkový pohon na prieskum Mesiaca. Palivové články majú poskytnúť vozidlu fantastický dojazd 10 000 kilometrov a priestor pre štyroch astronautov.  Nedávno tvorcovia nezvyčajného vozidla oznámili jeho názov – Lunar Cruiser. Názov Lunar Cruiser sa okamžite zapáčil Toyote aj agentúre JAXA. Je odkazom na Land Cruiser, terénne auto známe na celom svete, ktorého tradícia siaha do roku 1951.

Prvá vesmírna misia 

Plán postaviť lunárne vozidlo s pretlakovou kabínou, poháňané vodíkovými palivovými článkami, oznámili 13. júna 2019. Dokončené vozidlo by mali predstaviť v druhej polovici tohto roku a potom začne jeho testovanie.  Na prvú misiu sa lunárny krížnik vydá na konci dekády.  Ešte tento rok vyvinú špecialisti  Toyoty a JAXA súbor testovacích postupov na kontrolu všetkých komponentov a funkčnosti vozidla ako celku.  Budú zahŕňať fyzické testy, aj digitálne simulácie.  Toyota má v tejto oblasti bohaté skúsenosti – ako prvá zaviedla do automobilového priemyslu softvér pre virtuálne nárazové testy a digitálne figuríny, ktoré odzrkadľujú dynamický vplyv rôznych typov nárazov na všetky kľúčové vnútorné orgány a tkanivá ľudského tela u detí aj dospelých rôzneho veku. Umožňujú dokonalejšie vyhodnotenie skutočného dopadu nehody na zdravie vodiča a cestujúcich ako nárazové testy s plastovými figurínami. 

Pre štyroch astronautov

Lunar Cruiser bude dlhý 6 m, široký 5,2 m a vysoký 3,8 m. Kapacita pretlakovej kabíny pre astronautov bude približne 13 m3. Vozidlo je navrhnuté pre dvoch cestujúcich, ale v prípade núdze ho môžu využiť 4 osoby. Podmienky v interiéri umožnia fungovanie bez skafandra. Astronauti budú môcť z lunárneho vozidla pohodlne vystupovať v skafandroch a pohybovať sa po Mesiaci, a to aj s pomocou autopilota. 

Zdrojom energie budú palivové články – je to efektívne a bezemisné riešenie, ktoré umožňuje nepretržite generovať prúd na palube vozidla reakciou vodíka s kyslíkom. Jediným vedľajším produktom procesu je voda. Vďaka vysokej hustote energie sú palivové články vhodné na použitie vo vesmíre. 

Tagy

Pokračovať v čítaní